łazienka seniora

Łazienka wyposażona z myślą o osobach starszych

Wyposażenie łazienki nie powinno opierać się tylko o nasze poczucie estetyki czy jak najmniejsze koszty, ale przede wszystkim o potrzeby osób, które mają na co dzień z niej korzystać. Jeżeli remontujemy łazienkę dla osoby starszej, powinniśmy pamiętać, że może ona potrzebować dodatkowych udogodnień pozwalających jej samodzielnie z niej korzystać. Sprawdźmy więc, jak to zrobić.

Łazienka dla osoby starszej – przede wszystkim bezpieczna…

Osoby w podeszłym wieku często mają problemy z poruszaniem się. Z tego powodu może sprawiać im kłopot na przykład ustanie o własnych siłach pod prysznicem czy przy umywalce. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy tak wyposażyć łazienkę, by czuli się w niej stabilnie i bezpiecznie. Najważniejszą rzeczą będą więc antypoślizgowe płytki lub chodniki łazienkowe. Upadek dla starszej osoby może skończyć się nawet śmiercią, a w łazience nie trudno o poślizgnięcie się na posadzce. Warto temu zapobiec już na etapie remontu łazienki.

łazienka dla seniora
Takie uchwyty pomogą osobie starszej bezpiecznie skorzystać z toalety.

Praktyczne może się też okazać zamontowanie uchwytów na ścianie na wysokości rąk, które pozwolą osobie starszej samodzielnie przemieszczać się po łazience, ale w razie potrzeby wesprzeć się na takim uchwycie. Szczególnie przydadzą się w okolicy umywalki, toalety, kabiny prysznicowej oraz wanny. Dobrze też wybrać szafki łazienkowe bez ostrych krawędzi i kantów, gdyż w razie upadku mogłyby być one sporym zagrożeniem.

… następnie funkcjonalna

By starsza osoba czuła się bardziej samodzielna, warto też przystosować do jej potrzeb sprzęt sanitarny. W sprzedaży dostępne są specjalne wanny i kabiny prysznicowe z siedziskami, które ułatwiają wejście do wanny lub prysznica, pozwalają myć się w pozycji siedzącej, a na koniec bezpiecznie wyjść. Takie siedziska można dokupić osobno do zwykłej wanny, dzięki czemu nie trzeba specjalnie wymieniać sprzętu, jeśli posiadamy go i jest dobry do użytku.

łazienka dla seniora
Łazienka dla osoby starszej powinna być tak wyposażona, by mogła ona samodzielnie z niej korzystać. Dobrym udogodnieniem są siedziska do wanny lub brodzika.

Jeżeli senior jest niepełnosprawny, warto przystosować łazienkę do wózka inwalidzkiego, czyli wykonać szersze przejścia, aby mógł swobodnie poruszać się po niej na wózku. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie ruchomego lustra, które można regulować w zależności od potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.