wentylacja

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Wilgoć to jedna z tych rzeczy, o które bardzo łatwo w łazience, zwłaszcza w takiej bez okien. Kilkuminutowa kąpiel w gorącej wodzie sprawia, że para wodna osiada na wszystkim i może utrzymywać się przez jakiś czas. Niestety, zbyt długo utrzymująca się wilgoć w łazience może mieć złe skutki, na przykład pojawienie się pleśni. Jak więc ochronić łazienkę przed nadmierną wilgocią?

Sposoby na wilgoć w łazience

Najważniejszą sprawą jest oczywiście odpowiednia wentylacja. Jeśli nie posiadamy w łazience okien, które po kąpieli można otworzyć lub rozszczelnić, by wymienić powietrze, musimy zadbać o inne źródło wymiany powietrza. W małych łazienkach wystarczy wentylacja grawitacyjna, czyli mała kratka wentylacyjna. Zwykle znajduje się ona najdalej od drzwi, gdyż wtedy strumień powietrza ma szansę dotrzeć do całego pomieszczenia, a nie tylko jego niewielkiej powierzchni.

wentylacja
Sprawna wentylacja w łazience jest niezbędna, jeśli mamy skutecznie chronić ją przed wilgocią

Jeżeli łazienka jest większa, pomocniczo można zastosować wentylatory mechaniczne. Mogą one pracować nieprzerwanie lub tylko podczas kąpieli, gdy pojawia się nadmiar pary wodnej, którą należy usunąć. Istotne są również specjalne otwory w drzwiach łazienkowych, które pozwalają na wymianę powietrza między łazienką, a całym mieszkaniem.

wentylacja
Otwory w drzwiach łazienkowych również zapewniają potrzebną wymianę powietrza między łazienką, a całym mieszkaniem.

Jeżeli zauważymy, że w łazience, mimo odpowiedniej wentylacji, nadal panuje wilgoć (np. lustra są ciągle zaparowane), warto zastosować pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza. Są to niedrogie, aczkolwiek bardzo skuteczne urządzenia pomocne w walce z wilgocią w mieszkaniach, a nawet samochodach.

Zapobieganie wilgoci na etapie remontu

Jeżeli jesteśmy w trakcie remontu łazienki, już na ten moment możemy podjąć działania prewencyjne, by ochronić ją przed wilgocią. Można to zrobić, kładąc na ścianach i podłodze izolację przeciwwilgociową w postaci folii w płynie, zaprawy hydroizolacyjnej czy masy uszczelniającej.

wentylacja
Uszczelnianie naroży folią w płynie.

Zanim zastosujemy jeden z wymienionych preparatów, pamiętajmy, by zagruntować ściany i podłogę, co dodatkowo wzmocni powierzchnię i ochroni ją przed wpływem wilgoci. Równie ważny jest wybór płytek łazienkowych – warto wybrać takie, których nasiąkliwość wodą wynosi maksymalnie 3%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.