montaż wentylatora

Montaż wentylatora łazienkowego

Sprawna wentylacja w łazience to sprawa pierwszorzędna. Bez niej bardzo szybko może pojawić się w niej wilgoć, nieprzyjemny zapach, a w końcu nawet pleśń. Sprawność wentylacji w dużej mierze zależy od tego, czy poprawnie ją zamontujemy. Zobaczmy więc, jak krok po kroku wykonać to dobrze.

Wentylacja w łazience – jak to powinno wyglądać?

Generalnie w każdej łazience powinny znajdować się kratki wentylacyjne, przez które przepływa powietrze i następuje jego wymiana. To tak zwany system wentylacji grawitacyjnej. Prawidłowo działający system wentylacji powinien wszelkie przykre zapachy oraz wilgoć odprowadzać od razu do kratki wentylacyjnej, zanim rozprzestrzeni się on po całym pomieszczeniu czy nawet mieszkaniu. Gdy kratki te są niedrożne, zostaje zaburzona praca tego systemu. Dlatego też należy bardzo pilnować, by nie doszło do tego typu sytuacji i od razu reagować, gdy zauważymy, że coś jest nie tak. Dlatego też wiele osób decyduje się na montaż wentylatora łazienkowego, który dodatkowo ułatwi odprowadzanie pary wodnej i wilgoci. Istnieją jednak ważne zasady decydujące o tym, czy możemy taki wentylator zamontować: po pierwsze, jest możliwe pod warunkiem, że kanał wentylacji nie jest zbiorczy, to znaczy nie są do niego podłączone inne mieszkania; po drugie, wentylator nad wanną lub prysznicem powinien znajdować się minimum 2,4 m od nich, jeżeli natomiast ta odległość jest mniejsza, wentylator musi posiadać obudowę ochronną przed wodą.

Montaż wentylatora łazienkowego

 

KROK I – PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU

http://zrobiszsam.muratordom.pl/
Wentylator należy zamontować w miejscu kratki wentylacyjnej. Taką kratkę należy wcześniej zdemontować. Następnie od najbliższej puszki instalacyjnej prowadzimy kabel zasilający do otworu wentylacyjnego. Na czas tych prac warto odłączyć źródło prądu, by nie doszło do porażenia.

KROK II – OTWORY POD KOŁKI MOCUJĄCE

http://zrobiszsam.muratordom.pl/
To dość proste zadanie. Musimy przyłożyć do ściany wentylator i zaznaczyć ołówkiem miejsca pod kołki mocujące. Następnie w zaznaczonych miejscach musimy wywiercić otwory wiertarką z udarem.

KROK III – MOCOWANIE KABLA ZASILAJĄCEGO

http://zrobiszsam.muratordom.pl/
Musimy zdjąć izolację z końca kabla zasilającego i zamontować go w zaciskach wentylatora. Zwykle do takich kabli dołączona jest instrukcja, jak to zrobić – warto postępować zgodnie z zawartymi tam zaleceniami.

KROK IV – MOCOWANIE MASKOWNICY I TEST WENTYLATORA

http://zrobiszsam.muratordom.pl/
Na koniec musimy założyć osłonę wentylatora, tak zwaną maskownicę. Mocujemy ją na zatrzaskach lub śrubach (w zależności, jaki model wentylatora wybraliśmy). Następnie włączamy zasilanie i sprawdzamy, czy wentylator działa poprawnie. Jeżeli jest sterowany automatycznie, konieczne będzie na przykład napełnienie wanny gorącą wodą, by sprawdzić, czy działa czujnik wilgotności i czy wentylator sam się uruchomi. Niektóre wentylatory działają na fotokomórkę – wtedy trzeba po prostu włączyć światło w łazience i zobaczyć, czy wentylator się załączył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.