Drewniana łazienka.

Jak dbać o drewniane elementy w łazience?

Meble drewniane mają swój niepowtarzalny urok i co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Coraz częściej pojawiają się one w łazienkach, ponieważ nadają jej przytulny wygląd, są eleganckie i trwałe. Nie są tanie, niemniej warto w nie zainwestować. Ale jak o nie dbać, by służyły nam na lata?

Drewniane meble w łazience

Nie ulega wątpliwości, iż do łazienki trzeba wybrać specjalne meble drewniane. Panująca tam wyższa temperatura i wilgoć ma destrukcyjny wpływ na drewno, dlatego do łazienek projektuje się meble drewniane osobno. Takie meble są produkowane ze specjalnego drewna lub fornirowane i solidnie zabezpieczone przed wilgocią. Dzięki temu, że sam producent dba o ich zabezpieczenie, użytkownik nie musi się już o to martwić. Wciąż jednak musi dbać o meble, ponieważ wymagają one pielęgnacji, by nie stracić blasku. Dbanie o drewniane meble łazienkowe jest bardzo proste. Wystarczy czyścić je lekko wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Unikamy wszelkich chemicznych środków, których normalnie stosujemy na przykład w wypadku płytek ceramicznych czy urządzeń sanitarnych. Choć drewno jest trwałe i solidne, jest też delikatne. Dlatego co jakiś czas możemy zastosować specjalne preparaty do ich pielęgnacji, które zawierają w swoim składzie wosk lub olej. Dzięki temu chronią drewno przed wilgocią oraz osiadaniem kurzu, a także nadają im piękny połysk.

Drewniane podłogi

Drewniana podłoga w łazience.
O drewniane posadzki w łazience trzeba dbać.

Niektórzy decydują się też na położenie paneli w łazience. Jak więc zadbać o drewnianą podłogę? Musimy pamiętać, że posadzka w łazience jest jeszcze bardziej narażona na działanie wody i wysokich temperatur niż meble. Grozi jej chociażby zalanie wodą. Do wyboru mamy olejowanie, woskowanie lub pokrycie jej lakierem. Dobrze jest też wybrać taki rodzaj drewna, który sam w sobie jest bogaty w naturalne oleje, które chronią je przed wilgocią. Wtedy może wystarczyć samo olejowanie podłogi. Przeprowadza się je na gorąco, gdyż wtedy olej ma możliwość dokładnie wniknąć w strukturę drewna. Wskazane jest, by po olejowaniu pokryć podłogę dodatkowo woskiem przeznaczonym do powierzchni olejowanych. Wosk zamyka pory w drewnie, co doskonale chroni je przed wodą. Należy przy tym pamiętać, że woskowana podłoga nie może być użytkowana tuż po tym zabiegu, ale po minimum dwóch tygodniach, by na posadzce nie powstały odbarwienia. Z kolei lakierowanie podłogi jest niezbędne, gdy decydujemy się na gatunek drewna o mniejszej zawartości naturalnych olejów, na przykład cedr, mahoń lub badi. Do drewna w łazience wybierzmy lakier elastyczny, przeznaczony do pomieszczeń o wysokiej wilgotności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.