ogrzewanie łazienki

Sposoby ogrzewania łazienki

Wyobraź sobie kolejny mroźny, zimowy dzień. Wracasz zmęczony i zmarznięty z pracy, a jedyne o czym marzysz, to relaksująca, gorąca kąpie. Idziesz więc szybko do łazienki, by ukoić nerwy i rozluźnić ciało w ciepłej wodzie, wychodzisz spod ciepłego strumienia wody bądź wody w wannie i……

Tak, często się zdarza, że branie kąpieli czy prysznica jest przyjemne do momentu, gdy musimy wyjść z ciepłej wody i odczuć nieprzyjemny chłód panujący w łazience. Brak odpowiedniego ogrzewania w łazience może całkowicie odebrać przyjemność porannych lub wieczornych kąpieli, a nawet wpłynąć na pogorszenie zdrowia z powodu wychłodzenia. Co można z tym zrobić?

Grzejniki łazienkowe

grzejnik do łazienki
Nowoczesny grzejnik ścienny do łazienki.

Łazienkę możemy ogrzać zwykłymi grzejnikami naściennymi. To najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Grzejniki różnią się liczbą żeber oraz kształtem. Ważne jest, aby taki grzejnik był zamontowany możliwie blisko podłogi, ponieważ zimne powietrze właśnie tam się zbiera. A co jeśli dopiero wyposażamy łazienkę w nowo wybudowanym domu czy wyremontowanym mieszkaniu? Wtedy mamy więcej możliwości.

Ogrzewanie podłogowe

Możemy pokusić się o ogrzewanie podłogowe (o którym szerzej można przeczytać w poprzedniej notce), które wykonuje na dwa sposoby: elektryczne albo wodne.

Aby wykonać ogrzewanie wodne, potrzebujemy takiego grzejnika, a na podłodze możemy wykorzystać specjalną matę grzewczą bądź samemu stworzyć z kawałka rury pętlę grzejną. Jeden koniec pętli podłączamy do rury zasilającej grzejnik, drugi koniec pętli podłączamy do rury odprowadzającej wodę z grzejnika, z tym że na odprowadzeniu pętli musimy założyć zawór regulowany prądem, mający ograniczyć temperaturę grzania. Niestety takie rozwiązanie jest uzależnione od grzania centralnego w domkach, a w blokach od grzania zewnętrznego. I tu z pomocą wychodzi nam grzanie elektryczne. Jest ono wygodniejsze lecz kosztowniejsze, powodowane cenami energii. Musi też spełniać ustalone normy, tj. zabezpieczenie obudów, co do szczelności, aby łazienka przeszła odbiór techniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.