Najtrwalsze blaty łazienkowe… czyli jakie?

Meble łazienkowe wbudowane w blat to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie. Coraz więcej osób się ku niemu skłania, gdyż pasuje zarówno do dużych, jak i małych łazienek, o nowoczesnym lub bardziej starodawnym stylu wyposażenia. Jeżeli jednak decydujemy się na taką zabudowę w łazience, musimy pamiętać, że nie każdy materiał może zostać wykorzystany, gdyż panuje tu wilgoć oraz wysokie temperatury. Najprostszym rozwiązaniem jest ceramika, ale o wiele lepiej prezentuje się drewno lub kamień.

Łazienkowy blat z drewna

Początkowo może się wydawać, że drewno to kiepski wybór do wyposażenia łazienki, gdyż szybko chłonie wilgoć. Niemniej jednak dobrze zaimpregnowane drewno może być bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia i służyć nam wiele lat, przy okazji świetnie się prezentując. Jeśli zdecydujemy się na blat drewniany w łazience, warto wybrać drewno z jakiegoś drzewa egzotycznego, gdyż posiadają one naturalne oleje, które chronią przed wilgocią. Doskonałe będą na przykład tek, iroko, badi, cedr, ipe i merbau.

blat drewniany
Łazienkowy blat drewniany.

Mimo wszystko nawet takie drewno trzeba odpowiednio zabezpieczyć, gdyż po czasie może się na nim pojawić nieładna srebrnoszara patyna. Jak zabezpieczyć drewniany blat? Najlepsze jest olejowanie na gorąco, gdyż wtedy olej nie tylko tworzy ochronną powłokę, ale wnika również w drewno, dzięki czemu jest ono jeszcze bardziej odporne na wilgoć i parę wodną tak często obecną w łazience. Inną formą zabezpieczenia jest lakierowanie. Najodpowiedniejsze będą lakiery elastyczne, w których rozróżniamy lakiery poliureatanowe, uretanowe albo uretanowo-alkidowe.

Łazienkowy blat z kamienia

Drugim, bardzo popularnym rozwiązaniem do łazienki jest blat kamienny. Warto wybrać jeden z tak zwanych kamieni nienasiąkliwych, czyli zalane płynem, który uchroni kamienie przed odkształceniem pod wpływem wody oraz przed zabrudzeniem się. Do takich kamieni należą między innymi granity, alabastry, kwarcyty oraz niektóre gatunki marmurów.

łazienkowy blat kamienny
Łazienkowy blat kamienny.

Mimo iż są to trwałe materiały, trzeba je zaimpregnować. Jeśli chcemy wykonać to samodzielnie, warto wybrać impregnat bez konieczności szlifowania mechanicznego.
Taki blat łazienkowy, drewniany bądź kamienny posłuży nam wiele, wiele lat, jeśli tylko będziemy o niego dobrze dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.