oświetlenie led w łazience

Oświetlenie LED w łazience – czy to dobry pomysł?

Oświetlenie w łazience jest niezwykle ważne. To specyficzne pomieszczenie, które często nie posiada okien, więc nie ma naturalnego źródła światła dziennego. Potrzebujemy w niej odpowiedniego oświetlenia dopasowanego do sytuacji. Z jednej strony powinno to być światło jasne i równomierne, gdy chcemy się ogolić lub zrobić makijaż, z drugiej powinno być lekko przyćmione, gdy chcemy wziąć relaksującą kąpiel. Jak w łazience sprawdzi się oświetlenie LED?

Oświetlenie punktowe czy centralne?

Podstawową kwestią, jaką musimy przemyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy remont łazienki, jest to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy – centralne czy punktowe. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest centralne oświetlenie LED w formie halogenów oraz dodatkowe oświetlenie wokół lustra.

oświetlenie led w łazience
Dobrym rozwiązaniem w łazience jestLED-owe oświetlenie halogenowe.

Takie rozwiązanie daje nam równomiernie rozproszone światło po całym pomieszczeniu, a jednocześnie pozwala stworzyć klimat przy przygaszeniu części z nich. Rodzi się jednak pytanie: jak rozmieścić w łazience halogeny, by dawały równomierne światło? Istnieje ważna zasada, którą warto się przy tym kierować. Otóż na każdy metr kwadratowy oświetlenia użytkowego trzeba przyjąć minimalny dedykowany strumień świetlny o wartości 200 Lumenów. Są to oczywiście wartości umowne, które można dopasować do indywidualnych potrzeb, niemniej znacznie ułatwiają one wybranie najlepszego oświetlenia. Montaż żarówek LED nie należy do skomplikowanych czynności, właściwie wygląda tak samo, jak montaż tradycyjnych żarówek, niemniej warto pamiętać, że mają one dwa różne gwinty: zwykły o oznaczeniu E27 i pomniejszony E14. Trzeba też wybrać temperaturę emitowanego światła – może być białe ciepłe bądź zimne.

Jaki rodzaj oświetlenia LED do łazienki?

Światło białe zimne zdecydowanie pasuje do wnętrz nowoczesnych, nieco surowych, gdzie dominuje biel i kontrastowa dla niej czerń lub odcienie szarości.

oświetlenie led w łazience
Światło białe zimne sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach, w których dominuje biel i czerń.

Świetnie sprawdzi się też we wnętrzach łazienkowych o metalowych wykończeniach. Jeśli jednak łazienka jest bardziej stonowana, w ciepłych, pastelowych barwach czy starodawnym stylu, lepiej wybrać oświetlenie białe ciepłe. Warto pamiętać, by zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe miało podobną temperaturę barwową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.