Jak wymienić fugi w łazience?

Co jakiś czas nasza łazienka potrzebuje odświeżenia. Jednym z elementów, na które warto zwracać szczególną uwagę są fugi znajdujące się między płytkami. Dlaczego? Otóż niezadbane i nieczyszczone regularnie mogą stać się miejscem rozwoju grzyba. Z tego powodu zaczną kruszeć i nabiorą brzydkiej, brązowej barwy. Gdy do tego dojdzie, konieczna może być ich wymiana na nowe. Ale jak to zrobić?

Wymiana fug krok po kroku

Na początku musimy bardzo dokładnie, ale i bardzo ostrożnie usunąć spomiędzy płytek stare fugi. Trzeba robić to delikatnie, aby płytki nie popękały. Pomocny w tej kwestii może okazać się specjalny rylec, którym z powodzeniem pozbędziemy się starych fug. Po ich usunięciu szczeliny należy dokładnie oczyścić z pyłu i resztek, najprościej można to zrobić odkurzaczem. Następnie należy zagruntować szczeliny specjalnym preparatem, który przygotuje podłoże na nową fugę i umocni jej wiązanie.

fugi
Usuwanie starych fug specjalnym rylcem.

Teraz możemy już przejść do wykonania nowej fugi. Zaprawę wykonujemy tak, jak zalecił to producent na opakowaniu, a następnie przygotowaną zaprawę umieszczamy w szczelinach między płytkami. Jej szerokość, a także kolor musimy dobrać do naszych płytek, trzeba też zadbać, aby fugi były szczelne i równomiernie rozprowadzone. Po nałożeniu zaprawy fugowej musimy zadbać, aby przez kilka dni pozostawała wilgotna, na przykład delikatnie zraszając ją wodą. Dzięki temu spoiny będą mieć odpowiednią wilgotność, co uchroni je przed pękaniem w przyszłości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście nie zawsze istnieje potrzeba całkowitej wymiany fug. Jeżeli problemem są miejscowe zabrudzenia czy wyblaknięcie koloru z powodu upływu czasu, może wystarczyć ich odświeżenie. Istnieją do tego celu specjalne preparaty do renowacji spoin, które usuwają przebarwienia, zażółcenia i zabrudzenia, nadając fugom nowy blask. Dzięki takim środkom można też całkowicie zmienić kolor fug. Jak ich używać? Wystarczy nałożyć je na fugi za pomocą gąbki lub pędzelka. Jeżeli posiadamy płytki gresowe, musimy uważać, by ich nie poplamić.

fugi
Renowacja fug za pomocą specjalnego preparatu.

Jeśli planujemy wymianę fug na płytkach podłogowych o nieregularnych kształtach, warto skorzystać z samorozlewnej zaprawy do fugowania. Można ją wlewać bezpośrednio do spoin albo rozprowadzić za pomocą gumowej pacy na kiju – to znacznie skróci czas naszej pracy, co ma szczególne znaczenie przy dużych powierzchniach. Taka zaprawa sprawdzi się także przy fugowaniu powierzchni znajdujących się na zewnątrz, na przykład tarasów czy balkonów. Zaprawą samorozlewną możemy wypełnić szczeliny o szerokości 2 do 50 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.