montaż wanny akrylowej

Montaż wanny akrylowej krok po kroku

Wanny akrylowe bardzo szybko i skutecznie zastąpiły dawne masywne, żeliwne wanny, głównie dlatego, że są lekkie, trwałe i proste w montażu. Można go z powodzeniem wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Dziś wyjaśnimy to krok po kroku!

Krok pierwszy: montaż nóżek

Aby montaż wanny akrylowej przeprowadzić sprawnie, najlepiej rozpocząć od zamontowania nóżek. Przykręcamy je do dna wanny w miejscach przewidzianych przez jej producenta. Następnie warto ustawić wannę w miejscu, w którym docelowo ma stać i sprawdzić, czy pasuje do niej obudowa, a także długość nóżek. Istotne jest, by obudowa zmieściła się pod wanną, a szczeliny między nimi były możliwie jak najmniejsze. Z kolei długość nóżek wyregulujemy poprzez wkręcenie lub odkręcenie ich plastikowych stopek.

montaż wanny akrylowej
Wanna akrylowa – montaż nóżek

Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy całkiem dokręcić nóżki do wanny, co zablokuje ich regulację i sprawi, że wanna będzie na nich stać stabilnie. Wannę odstawiamy, by wywiercić w płytkach otwory na kołki mocujące uchwyty, które zapobiegną odsuwaniu się wanny od ściany. Wiercąc, pamiętajmy, by robić to bez udaru, gdyż to mogłoby uszkodzić płytki w łazience.

Krok drugi: instalacja korka z systemem przelewowym

Prze ustawieniem wanny mądrze jest zainstalować automatyczny korek z systemem przelewowym. Jak to zrobić? To proste. Otóż korpus korka należy umieścić pod otworem odpływowym, od góry natomiast zakładamy sitko i wkręcamy śrubę mocującą. Następnie przez górny otwór znajdujący się w wannie przekładamy przelew i przykręcamy solidnie nakrętką. Na koniec w otwór sitka odpływu umieszczamy korek wanny, a w otwór nakrętki przy przelewie wciskamy pokrętło sterujące korkiem. Aby sprawdzić, czy wszystko działa, należy przekręcić to pokrętło – wtedy widzimy, czy korek prawidłowo się otwiera i zamyka.

Krok trzeci: montaż wanny

Ostatni krok to montaż samej wanny akrylowej. Zatem wannę ustawiamy w taki sposób, aby zaczepić jej krawędziami o uchwyty znajdujące się na ścianach. Ponadto trzeba podłączyć ją do kanalizacji przez syfon. Jak to zrobić? Na początek warto uszczelki syfonu posmarować odrobiną płynu do mycia naczyń, wtedy nie będą się one podwijać podczas montażu. Łączenie rur zaczyna się od podejścia, które wystaje ze ściany – przyciętą rurę wciska się w kielich tego podejścia. Podobnie wciskamy końcówkę syfonu. Na koniec nasuwamy syfon na korpus korka pod wanną i bardzo mocno dokręcamy nakrętki, aby cała konstrukcja była szczelna. Na koniec, gdy wanna już stoi i jest podłączona, warto nalać do niej trochę wody, by sprawdzić, czy wszystko odbyło się prawidłowo. W ten sposób sprawdzamy także szczelność przelewu. Dopiero po tej próbie – a właściwie w jej trakcie – możemy nałożyć na wannę obudowę. Po jej założeniu należy nanieść trochę silikonu na krawędzie jej styku ze ścianą. Istotne, by robić to przy napełnionej wodą wannie – wtedy od razu możemy sprawdzić, czy jest wszędzie szczelna.

montaż wanny akrylowej
Montaż obudowy wanny.

W razie potrzeby można jeszcze wyregulować wysokość nóżek. Teraz tylko trzeba przeczekać około doby, aby silikon całkowicie wysechł i gotowe! Możemy już korzystać z naszej wanny. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.