meble łazienkowe

Materiał na meble łazienkowe – jaki wybrać?

Łazienka to miejsce, którego specyfika wymaga od nas wykonania wyjątkowo porządnego i trwałego wyposażenia, jeśli ma nam ono posłużyć wiele lat. W łazience panują warunki, które mogą wpływać destrukcyjnie na niektóre materiały, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, z jakiego materiału wybrać meble do łazienki. Jaki mamy wybór w tej kwestii?

Zanim kupisz meble do łazienki

Oczywiście każdy z nas, urządzając swoje mieszkanie, a w tym również łazienkę, chce, by było ono gustowne i eleganckie. Niemniej w łazience ponad wygląd i styl powinniśmy postawić funkcjonalność i trwałość wyposażenia. Dlatego też wybór mebli łazienkowych nie może być jedynie podyktowany ich wyglądem – najważniejsze jest to, czy będą odporne na działanie wody czy wpływ wysokich temperatur. Dlatego największe znaczenie ma materiał, z jakiego są one wykonane.

meble łazienkowe
Meble łazienkowe wykonane z płyty meblowej lakierowanej.

Naszą uwagę powinny zwrócić materiały o odpowiedniej impregnacji oraz dostosowane do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, jakim z pewnością jest łazienka. Obecnie wybór jest naprawdę bogaty – meble łazienkowe wykonuje się między innymi ze szkła, odpowiednio impregnowanego drewna, wikliny, metalu czy różnych tworzyw sztucznych. Najczęściej wybieranym materiałem jest płyta meblowa w odmianie odpornej na wilgoć. Taka płyta meblowa ma większą gęstość i posiada łączenia na bazie żywić melaminowych lub izocjaninowych. Posiada także zabezpieczenie przed tworzeniem się grzyba i pleśni. Materiał pokryty jest na koniec warstwą ozdobną, która może imitować drewno czy jakikolwiek inny materiał w dowolnym kolorze. Zamawiając meble na indywidualne wykonanie możemy więc swobodnie dobrać je do wystroju łazienki, zachowując przy tym funkcjonalność mebli.

Drewno w łazience?

W ostatnim czasie bardzo modne stało się wyposażenie łazienki w drewniane elementy, również meble. Wiele osób podchodzi sceptycznie do tego pomysłu, gdyż drewno bardzo szybko pochłania wilgoć i ulega rozpadowi. Niemniej odpowiednio zaimpregnowane meble drewniane mogą nam posłużyć przez wiele lat, bez obawy o to, że szybko się zniszczą.

meble łazienkowe
Wybierając meble łazienkowe z drewna, musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji.

Na meble drewniane do łazienki wybiera się głównie drewno egzotyczne, które naturalnie wykazuje większą odporność na wilgoć niż inne rodzaje drewna. Poza tym, posiadając takie meble, musimy pamiętać, by co jakiś czas powtarzać impregnację. Drewno nigdy z mody nie wyjdzie, zatem wybierając takie meble do łazienki, możemy mieć pewność, że z upływem lat nie stanie się ona mniej atrakcyjna. Poza tym drewno można malować, więc nawet jeśli zechcemy zmienić kolorystykę łazienki, wystarczy pomalować meble na wybrany kolor i będą wyglądać jak nowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.