umywalka

Umywalka idealna

Ciężko wyobrazić sobie łazienki bez umywalki. Jest ona jednym z podstawowych urządzeń sanitarnych, takich jak prysznic, wanna czy kompakt WC. Jednak wybór umywalki idealnej do naszej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Jak na ironię, głównie dlatego, że jest mnóstwo modeli umywalek i czasem może powstać dylemat, na którą się zdecydować. Warto więc poznać pewne ogólne zasady, którymi się kierujemy, wyposażając małe i duże łazienki w sprzęty sanitarne, również w umywalkę.

Wymiary, kształty, kolory…

W sklepach z sanitariatem łazienkowym możemy dostać umywalki o klasycznych wymiarach 35, 40, 45, 50, 55 i 60 cm szerokości i od 25 do 56 cm głębokości. W wypadku małych łazienek, a głównie osobnych pomieszczeń z WC wybiera się umywalki o szerokości 53 cm, które służą wyłącznie do umycia rąk. Zwykle są to umywalki wiszące. Dla małych łazienek powstała też seria urządzeń sanitarnych o zmniejszonych wymiarach, w tym również umywalek. Jeśli mamy niewielką łazienkę, warto spytać o ten rodzaj umywalek w sklepie. Coraz częściej znajdują się one w stałej ofercie sklepów, co oznacza, że nie trzeba ich wykonywać na specjalne zamówienie.

Umywalka nablatowa
Prostokątna umywalka nablatowa w kolorze białym.

Jeśli chodzi o kształt umywalki, mamy naprawdę duży wybór. Umywalka może być bowiem prostokątna, okrągła, owalna, półokrągła, narożna, a nawet asymetryczna. Istnieją umywalki nablatowe, wpuszczane w blat i wbudowane w meble łazienkowe. Są umywalki stojące i wiszące. Najchętniej wybierane są umywalki o opływowych kształtach, z zaokrąglonymi narożami, gdyż są ergonomiczne i najłatwiej utrzymać je w czystości. Do małych łazienek zdecydowanie najlepiej sprawdzają się umywalki narożne, a dla osób niepełnosprawnych – z przednim wyprofilowaniem. Dość modne w ostatnim czasie są umywalki nablatowe i wpuszczane w blat. Świetnie komponują się z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem, są eleganckie i zwracające uwagę.

Kolor to ostatnia rzecz na jaką zwrócimy uwagę przy wyborze umywalki, bynajmniej jednak nie dlatego, że jest on najmniej ważny. Przeciwnie, kolorystyka umywalki łazienkowej i w ogóle sprzętów sanitarnych powinna odpowiadać całemu stylowi łazienki. Zwykle sprzęty sanitarne wybieramy w kolorze białym, gdyż jest to kolor uniwersalny, najbardziej dostępny i też kojarzący się z czystością. Ale umywalki wcale nie muszą być białe. Okazuje się, że ceramika sanitarna ma swoją paletę kolorów, głównie pastelowych, które pasują do łazienek, ponadto mogą być zdobione dowolnymi wzorami, jakie sobie wybierzemy. Do małej łazienki będą pasować umywalki w jasnych kolorach, ale w dużej łazience możemy pozwolić sobie na ciemniejsze akcenty, na przykład brąz, czerń czy granat. Wszystko zależy od naszego gustu i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.