regipsy w łazience

Montaż płyt gipsowo-kartonowych w łazience

Dziś omówię temat płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ jest to niemal niezbędny składnik każdego remontu w łazience.

W trakcie remontów mieszkań w kamienicach czy blokach, nieraz pojawia się problem ukrycia instalacji hydraulicznej. Niestety, budowniczowie nie zadbali o to w starszych budynkach. Możemy starać się ukryć rury za szafką, zasłonką czy czymkolwiek podobnym, lecz o wiele bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zrobienie małej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty takie są dostępne w każdym sklepie budowlanym, jednak w bardzo dużych wymiarach. Mogą one wyrównywać powierzchnię ściany, po prostu będąc przyklejone, bądź chować instalacje, elektryczne i hydrauliczne, aby łazienka prezentowała się estetycznie.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Płyty montujemy na stelażu uprzednio skręconym i przytwierdzonym do ściany. Stelaż aluminiowy bądź stalowy można zakupić również w sklepach budowlanych. Dodatkowo wyróżnia się stelaże do sufitów podwieszanych i do zabudowy. Nas interesują te do zabudowy. Zatem przycinamy je na wymiar, skręcamy blachowkrętami i do gotowej konstrukcji montujemy płyty również na blachowkręty. Takie zabudowy należy potem zagipsować, przeszlifować i pomalować. Pamiętajmy także o niezbędnych okienkach wentylacyjnych w miejscach, gdzie znajdują się rury z ciepłą wodą. Niezbędne jest okienko dla zaworów z wodą i liczników.

Z pewnością przy planowaniu łazienki, myślimy o dobrym oświetleniu i najczęściej decydujemy się na oświetlenie sufitowe. Aby móc zastosować takie lampki, musimy mieć podwieszane sufity. Zasada tworzenie sufitu podwieszanego jest identyczna, jak dla zabudowy. Musimy ustalić, na jaką wysokość ma być podwieszony i czy będzie on na środku pomieszczenia, na brzegach czy całościowo obniżony. Następnie po skonstruowaniu stelaża w identyczny sposób montujemy do niego płytę. Musimy pamiętać o uprzednim wyprowadzeniu okablowania do stelaża, a po gipsowaniu, szlifowaniu i malowaniu możemy wziąć się za montaż kloszów do lampek, co jest dość proste. W takim suficie, w zależności od mocy planowanych żarówek, również warto umieścić okienka wentylacyjne, ponieważ żarówki o dużej mocy emitują dużo energii cieplnej.

Z racji tego, iż w łazienkach panuje wilgoć, koniecznie musimy wybrać płyty gipsowe wodoodporne. W sklepach są one zwykle dostępne w kolorze zielonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.