Umywalki w stylu retro

Elementy ceramiki sanitarnej w stylu retro to wdzięczny temat stron poświęconych wystrojowi łazienek. Prostota i jednoczesne wyrafinowanie wanien czy umywalek stanowi o ich ponadczasowej atrakcyjności oraz fakcie, że chętnie łączymy ceramikę stylizowaną na wiekową z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. Umywalki w stylu retro doskonale prezentują się we wnętrzach ascetycznych, gdyż same są bardzo efektowne. Nawet biała ceramika stylizowana na tę sprzed dziesiątków lat jest bardzo atrakcyjna wizualnie: rozmaite żłobienia, reliefy, tłoczenia; asymetryczne kształty i nietypowe rozwiązania dotyczące mocowania są  wystarczająco zdobne, by to na nich spoczywał ciężar stylizacyjnego zamysłu.

Ręcznie malowane

Jak za dawnych lat
Jak za dawnych lat

Umywalki w stylu retro bywają produkowane i zdobione ręcznie: są niemal tak piękne i delikatne jak miśnieńska porcelana. To stanowczo nie jest rozwiązanie dla gospodarstw domowych, w których są małe dzieci. Te kruche elementy ceramiki sanitarnej wymagają uważnego obchodzenia się ze sobą: nieopacznie wrzucony do umywalki samochodzik czy kubek do mycia zębów może spowodować pęknięcie. Jeśli już chcemy iść w retro, a mamy dzieci, lepiej postawić na umywalki nieco trwalsze, wmontowane w blat. Towarzyszyć im mogą efektowne kurki do zimnej i ciepłej wody: miedziane albo ceramiczne, przywodzące na myśl pokoje łaziebne i buduary dam z przełomu XIX i XX wieku.

Na stojaku

Ręcznie malowane
Ręcznie malowane

Równie dobrze prezentują się umywalki mocowane na żelaznych, kutych artystycznie stojakach. Konstrukcja takiego stojaka jest bardzo prosta, a efekt wizualny wart zachodu. Im prostsza umywalka, tym wymyślniejszy stojak i odwrotnie. Stojak może równocześnie spełniać funkcję wieszaka na ręczniki albo być wzbogacony o półkę na łazienkowe akcesoria. Czerń malowanej proszkowo stali oraz nieskazitelna biel umywalki doskonale się komponują. Jeśli dodatkowo zakupimy do łazienki ręczniki zdobione koronką, z wyszytymi inicjałami domowników, poczujemy się jak bohaterowie opowieści sprzed lat…Teraz już każdy element stylizacji retro będzie nawiązywał do skojarzeń z naszą własną łazienką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.