Sauna w mieszkaniu

Sauna kojarzy nam się albo z kulturą fińską, albo ze SPA. Finowie obudowali korzystanie z sauny odpowiednią ideologią i już na etapie projektu swojego domostwa szukają najodpowiedniejszego miejsca na saunę. Spragnieni ciepła rodacy chętnie korzystają z kompleksów SPA, żeby wygrzać się, wypocić i pobudzić do życia wszystkie organy – od skóry po mózg. Wielu z nas o saunie we własnym mieszkaniu może jedynie pomarzyć, ale jej zainstalowanie nie jest niemożliwe. Oczywiście właściciele domów jednorodzinnych są na pozycji uprzywilejowanej jeśli chodzi o możliwości stworzenia domowej sauny, ale także w budownictwie wielorodzinnym takie rozwiązanie wchodzi w rachubę.

Pozwolenia, projekty, wymagania

Sauna w domu
Sauna w domu

Na początek trzeba uzyskać stosowne zezwolenia ze strony spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty. Potem, ewentualne pozwolenie na budowę lub przebudowę, projekty niezbędnych instalacji (wodna, kanalizacyjna, elektryczna) oraz projekt samej sauny (chyba, że kupujemy gotową). Zalecenia co do szczegółowych wymagań i rozwiązań technicznych, bez problemu znajdziemy na portalach o tematyce budowlanej. Teraz słów kilka o samej estetyce pomieszczenia, które w blokowych warunkach bywa małe – 2,5 metra kwadratowego – ale oddaje użytkownikom nieocenione usługi.

Klasyczna czy na podczerwień?

Sauna w pokoju kąpielowym
Sauna w pokoju kąpielowym

Na rynku dostępne są prefabrykowane sauny gotowe do złożenia i zamontowania w łazience.  Ich instalację najlepiej polecić fachowcom.
Możemy rozważyć kupno sauny na podczerwień, jest bardziej energooszczędna niż zwykła sauna i można ją podłączyć do gniazdka już 220V. Sauny na podczerwień są tańsze od klasycznych i panuje w nich niższa temperatura, dzięki czemu mogą z nich korzystać także dzieci. Oba rodzaje saun mają doskonały wpływ na zdrowie i samopoczucie: oczyszczają skórę, wspomagają odchudzanie i walkę z cellulitem, relaksują, niwelują bóle mięśni i poprawiają odporność organizmu. Jeśli jednak marzy nam się klasyka: drewniane ławy i podłoga, cały entourage związany z naszymi wyobrażeniami o drewnianym przybytku ciepła i relaksu, sauna na podczerwień (sauna Infrared) sprawi, że będziemy się czuli niczym przypiekany na rożnie kurczak. Domowa sauna nie jest tania, ale jeśli zdecydujemy się na jej instalację, korzyści czerpać będziemy długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.