pleśń w łazience

Jak usunąć wilgoć i pleśń z łazienki?

Łazienka to jedyne pomieszczenie w domu tak narażone na wpływ wody, wysokich temperatur i pary wodnej. Bez właściwego zabezpieczenia najbardziej wrażliwych miejsc oraz odpowiedniej wentylacji całej łazienki szybko zagości w niej wilgoć, a w końcu grzyb i pleśń. Jak sobie z nimi poradzić, gdy już zauważymy jej początki?

Grzyb w łazience – działaj szybko!

Przede wszystkim, gdy tylko zauważymy w łazience charakterystyczne ciemniejsze plamy na ścianach, suficie czy w rogach przy podłodze, nie zwlekajmy z podjęciem działań, by je usunąć. Pleśń rozwijająca się w łazience nie tylko nieestetycznie wygląda – ma też zły wpływ na nasze zdrowie. Rodniki pleśni unoszą się bowiem w powietrzu, które później wdychamy. Poza tym, gdy pleśń i grzyb wnikną już w mury domu czy mieszkania, jego usunięcie może się okazać znacznie bardziej skomplikowane. Dlatego działania przeciwdziałające pleśni powinny być szybkie i zdecydowane.pleśń w łazience Gdzie możemy się spodziewać powstania pleśni? Najczęściej pojawia się ona w tak zwanych „mostkach termicznych”, czyli miejscach wychłodzonych, w których następuje kondensacja pary wodnej. Co więc zrobić, kiedy już dopuścimy do jej powstania?

Usuń powstałą pleśń i nie dopuść do nawrotu

Bez względu na to, czy pleśń zajęła tylko cienką warstwę ściany czy też zakorzeniła się głębiej, naszym celem będzie dokładne usunięcie wszystkich wykwitów. Jeśli to faza początkowa, wystarczające może okazać się zdrapanie jej przy pomocy szorstkiej gąbki lub szczotki. Jeżeli jednak grzyb zdążył wniknąć w głąb ściany, niestety nie unikniemy jej skuwania i ponownego tynkowania. Powierzchowne usunięcie widocznej warstwy pleśni zadziała tymczasowo – do czasu aż wykwity pojawią się ponownie. Dlatego musimy dobrze się upewnić, czy na pewno uporaliśmy się z problemem w stu procentach.pleśń w łazience Skuwanie ściany należy rozpocząć około jednego metra od zagrzybiałego miejsca – wtedy będziemy mieć pewność, że usunęliśmy je w całości. Potem trzeba to miejsce dokładnie umyć wodą i osuszyć. Osuszenie jest niezwykle ważne, w przeciwnym razie pleśń wróci szybciej niż się pojawiła na początku. Bardzo istotne dla sukcesu naszych działań jest pokrycie powierzchni specjalnym preparatem, który zapobiegnie ponownemu pojawieniu się grzyba. Można go równomiernie nanieść pędzlem, malarskim wałkiem lub metodą natryskową. Zlikwidujmy też przyczynę pojawienia się pleśni w łazience – najczęściej jest to niewłaściwa wentylacja. Zamontujmy więc wydajny wentylator, najlepiej mechaniczny, który zadba o dobrą wymianę powietrza w łazience oraz usunie nadmiar wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.