domowa sauna

Jak dbać o domową saunę?

Domowe SPA czy domowa sauna to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Do wybudowania domowej sauny potrzebna jest spora ilość miejsca, dlatego najczęściej decydują się na nią osoby posiadające własny dom, które mogą same zagospodarować dostępną przestrzeń. Jednak, aby domowa sauna działała prawidłowo przez lata, wymaga odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. O czym warto pamiętać, mając saunę w domu?

Dbaj o czystość w saunie

Posiadając domową saunę, bez wątpienia mamy świadomość, że będą z niej często korzystać wszyscy domownicy, a może nawet i nasi goście. Ze względów higienicznych trzeba więc w niej regularnie sprzątać. Wbrew pozorom sauna i pomieszczenie przeznaczone na nią wymaga nie tylko umycia po użyciu, choć to niezbędne minimum. Jak w każdym pomieszczeniu, również tutaj osiada się kurz i trzeba je odkurzać. W zależności od budowy sauny, może się w niej znajdować wiele zakamarków, w których gromadzi się kurz i brud. Aby sauna działała sprawnie, musimy regularnie odkurzać te miejsca, najlepiej przy pomocy wąskiej końcówki. Pamiętajmy też o odkurzaniu nie tylko podłogi, ale również siedzisk i ścian.domowa sauna

Sauna zbudowana z drewna i poddawana stałemu wpływowi wysokich temperatur bez odpowiedniej pielęgnacji straci swój pięknym, stylowy wygląd i pojawi się w jej wnętrzu nieestetyczny nalot, wcale nie zachęcający do relaksu. Dlatego musimy zadbać również o stan drewna w domowej saunie. Regularnie czyśćmy drewniane siedziska środkiem do pielęgnacji drewna, a gdy po latach pojawią się na nim przebarwienia, usuńmy je przy pomocy papieru ściernego. Taka konserwacja pozwoli uniknąć kosztownej wymiany wyposażenia sauny.

Zadbaj o szklane drzwi w saunie

Oprócz pielęgnacji drewna i wnętrza domowej sauny, trzeba też zadbać o jej szklane drzwi, zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. To naturalne, że mogą pojawić się na nich smugi i odbicia palców. By je usunąć, pod żadnym pozorem nie używajmy jednak zwykłych płynów do mycia szyb! domowa saunaMusimy pamiętać, że w ich składzie są substancje, które pod wpływem gorąca panującego we włączonej saunie uwolnią się do powietrza, którym oddychamy. Wdychanie tych oparów na pewno nie będzie dla nas zdrowe. Zatem do mycia szklanych szyb w domowej saunie wykorzystajmy naturalne, domowe roztwory, na przykład wody z octem lub z sodą oczyszczoną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.