Zielona łazienka

Zapewne często zadajemy sobie pytanie o sensowność dekorowania łazienki żywymi roślinami. Jeśli w łazience jest okno i jest ona odpowiednio oświetlona, a ilość światła dziennego oraz czas operowania słońca w pomieszczeniu nie ustępuje pokojom, nie ma się nad  czym zastanawiać – rośliny będą się tu czuły doskonale. Dodatkowo naturalna wilgotność pokoju kąpielowego sprawi, że niektóre gatunki będą się krzewić wyjątkowo obficie, a nam odpadnie konieczność ich spryskiwania i dodatkowego nawilżania.

Łazienka jak Eden

Łazienka, w której królują rośliny, przywodzi na myśl rajski ogród. Precyzyjnie zaaranżowana, stanie się doskonałym miejscem odpoczynku oraz namiastką SPA. Warto zaznaczyć, że taki stan ukojenia oraz doznania estetyczne zapewnią nam tylko żywe rośliny! Próba ozdobienia łazienki sztucznymi paprociami czy pnączami przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego: sztuczne rośliny są tandetne i świadczą o złym guście właściciela.

Będzie rosło, czy nie?

Do roślin, które dobrze czują się w łazience, zalicza się przede wszystkim te, które w naturze rosną w ciepłych i wilgotnych lasach tropikalnych (bromelie, epifity) oraz lubiące cień (bluszcz, paproć) lub półcień (fittonia, maranta).

Uprawa roślin doniczkowych w łazience, to jedno, a możliwość ozdabiania jej świeżymi kompozycjami kwiatowymi – drugie. Kwiaty cięte powinniśmy dobierać np. ze względu na ulubiony zapach (hiacynt, konwalia, róża) albo walory ich wyglądu (słonecznik). W sezonie wiosenno-letnim o wiele sympatyczniej kąpać się wdychając naturalny aromat bzu czy fiołków niż ich chemiczne ekwiwalenty.

Jeśli ustawimy kwiatową kompozycję w pobliżu luster, zwielokrotnią one jej obraz, czyniąc niezapomniane wrażenie na użytkownikach łazienki.

Jeśli marzy nam się łazienka tonąca w zieleni, a nasza łazienka nie ma okna, możemy nabyć w sklepie ogrodniczym specjalną lampę, która zapewni roślinom sztuczne światło umożliwiające im przeprowadzanie procesu fotosyntezy.

Pamiętajmy też, że pobyt w łazience źle znoszą kaktusy – panująca tam wilgoć szybko uruchomi procesy gnilne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.