Dorosłym wstęp wzbroniony!

W polskich domach nie ma tradycji wydzielania specjalnej łazienki wyłącznie dla dzieci. Jest to zapewne związane z faktem, że przez wiele lat większość z nas mieszkała w osiedlach z wielkiej płyty, w blokach i wieżowcach, w których łazienka była pomieszczeniem mikroskopijnym i nieustawnym. Jedyna łazienka… Kto miał własny dom i możliwość zorganizowania więcej niż jednej łazienki, tę drugą przeznaczał zwykle dla gości – dzieci nie były brane pod uwagę. Na szczęście siermiężne czasy mamy za sobą. Dziś wiele osób już na etapie projektu domu czy mieszkania rozważa opcję przygotowania osobnego pomieszczenia, które będzie pełniło funkcję łazienki dziecięcej. Takie rozwiązanie ma nie tylko walory logistyczne, ale także daje czystą przyjemność aranżowania przestrzeni z myślą specjalnie o najmłodszych członkach rodziny.

Miniaturyzacja

Samo pomieszczenie nie musi być oczywiście miniaturowe, ale ceramika sanitarna: wanna, muszla sedesowa czy umywalka, powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Łazienki dziecięce spełniające wszelkie standardy jakości i bezpieczeństwa podejrzeć można w żłobkach, przedszkolach czy miejscach publicznych oznaczonych logo „przyjazny dzieciom”.

Bajkowo i bezpiecznie

Łazienka dla najmłodszych musi spełniać dwa warunki: musi być bezpieczna i bajkowo urządzona. To nie ma być pomieszczenie „takie jak dla dorosłych, tylko z mniejszą wanną”, a pomieszczenie wyłącznie dla dzieci – musi trafiać w ich gusty estetyczne, nawet jeśli kłócą się one z naszymi. W łazienkach dziecięcych króluje kolor, wyraziste wzornictwo nawiązujące albo do klasycznych szablonów łazienkowych (kaczuszki, rybki, syrenki, łodzie podwodne), albo do stylistyki kreskówek. Coraz częściej na szczęście pojawiają się rozwiązania odbiegające od schematów: wisząca umywalkę w kształcie piłki do nogi czy wbudowana w blat rybka albo kot przełamują rutynę. Bezpieczeństwa dzieci strzec powinny liczne blokady, maty antypoślizgowe (zarówno na podłodze jak w wannie czy pod prysznicem) oraz inne udogodnienia, jak nakładka na sedes czy podkładka umożliwiająca sięganie do kranu.

Zorganizowanie łazienki dla dzieci da maluchom sygnał, że poważnie traktujemy ich potrzeby; że zależy nam na tym, żeby dobrze czuły się w domu; że wydzieliliśmy przestrzeń specjalnie dla nich – to ich królestwo, do którego dorośli mają wstęp tylko w razie wyższej konieczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.