Mozaikowo, kolorowo, bajkowo

Dekorowanie posadzek, ścian czy mebli mozaikami znane było już w starożytności. Ornamenty powstające z miniaturowych elementów (kamyków, szkiełek, ceramiki) są niezwykle efektowne! Łazienka udekorowana mozaikami sprawia wrażenie  wysublimowanej, ma niepowtarzalne walory estetyczne, zwłaszcza kolorystyczne. Oczywiście glazurnik dwudziestego pierwszego wieku nie zawsze zadaje sobie trud komponowania wymyślnych wzorów z pojedynczych miniaturowych elementów – są one naklejane na specjalnej siatce i przywodzą na myśl plaster miodu, składający się z jednakowych „komórek”. Takie plastry wymagają bardzo precyzyjnego ułożenia oraz ewentualnego uzupełniania pojedynczymi elementami, dlatego powinniśmy poszukać naprawdę doświadczonego glazurnika.

Długo i drogo

Łazienkowa mozaika to rozwiązanie wymagające zarówno posiadania znacznej ilości gotówki, jak i… czasu. Osiągnięcie oszałamiającego efektu wymaga często wielokrotnych poprawek. Ostateczny efekt widoczny jest dopiero po oświetleniu łazienki, dlatego bardzo istotny jest dobór punktów świetlnych, które wydobędą  fakturę i kolorystykę mozaiki. Ze względu na cenę samych płytek oraz materiałów potrzebnych do ich ułożenia, a także długi czas oczekiwania na wykończenie łazienki, jest to rozwiązanie stosunkowo rzadkie. Osoby, które decydują się na mozaikową łazienkę zazwyczaj łączą wzory z miniaturowych płytek z klasycznymi płytkami ściennymi. Mozaikowe są więc wybrane elementy pomieszczenia (obudowa wanny, półka, krzywizny, łuki itp.), a zasadniczym elementem wykończenia są zwykłe płytki ścienne i podłogowe.

Mozaiki bywają tak efektowne, że towarzyszyć im może prosta biała ceramika łazienkowa, która podkreśla sterylny charakter pomieszczenia i nie odwraca uwagi od artystycznych walorów całości. Artystycznych – bowiem mozaikowa łazienka to rozwiązanie dla koneserów, którzy dostrzegają niuanse kolorystyczne, są wrażliwi na zmianę oświetlenia niczym fotografowie i potrafią czerpać przyjemność z obcowania z aranżacją odbiegającą od schematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.