ceramika podwieszana

Podwieszana ceramika w łazience – montaż

Ceramika podwieszana to w ostatnim czasie najmodniejsze rozwiązania architektoniczne w łazienkach. Jest to estetyczne, eleganckie i minimalistyczne – a to główne cechy modnej, a jednocześnie funkcjonalnej łazienki. Na czym polega montaż podwieszanych elementów w łazience?

Montaż elementów podwieszanych w łazience

Mogłoby się wydawać, że zamontowanie elementów podwieszanych jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane niż montaż tradycyjnych sanitariatów. Tymczasem odpowiednie przygotowanie zawczasu może sprawić, że będzie to równie łatwe, jeśli nie łatwiejsze. Istnieją też sprawdzone metody pozwalające na szybki, bezproblemowy i co ważne, trwały montaż ceramiki podwieszanej w łazience. Jedną z nich jest montaż suchy. Na czym polega?

Montaż suchy – co oznacza?

Zabudowa sucha to w zasadzie najprostszy sposób na montaż podwieszanej ceramiki w łazience. Nie wymaga on murowania ściany, w której ma być osadzony stelaż z podwieszaną ceramiką łazienkową. Konstrukcję, do której są przymocowane poszczególne urządzenia są pokryte wodoodpornymi płytami, a następnie wyłożone kafelkami łazienkowymi. Całość wygląda dzięki temu bardzo spójnie i estetycznie.

ceramika podwieszana
Montaż suchy krok po kroku.

Montaż suchy należy rozpocząć od wybrania miejsca, w którym mają znaleźć się miska WC i zbiornik spłukiwania. To pozwoli również ustalić, czy rura odpływowa powinna ulec przedłużeniu, aby wejść w przewód kanalizacyjny na kilka centymetrów. Następnie zaznaczamy ołówkiem lokalizację otworów i za pomocą wiertarki udarowej wykonujemy te otwory. Pamiętajmy, by w między czasie kontrolować pion stelaża za pomocą poziomicy. Gdy wszystko jest odpowiednio przygotowane, montujemy stelaż do ściany. Musimy jeszcze doprowadzić wodę do spłuczki. Na koniec zabudowujemy stelaż płytami kartonowo-gipsowymi przyciętymi na wymiar. Pamiętajmy także, by przed montażem toalety bądź bidetu na śrubach, trzeba zabezpieczyć płytki za pomocą podkładki piankowej.

O czym jeszcze pamiętać?

Zanim zamontujemy poszczególne elementy ceramiki podwieszanej, warto wziąć pod uwagę zasady ergonomii dotyczące rozplanowania przestrzennego. ceramikaWolna przestrzeń przed miską WC powinna wynosić 80 cm x 60 – 80 cm, natomiast przed bidetem 100 x 70 cm. Ponadto między wanną, brodzikiem, umywalką oraz bocznymi ścianami, a ceramiką podwieszaną należy pozostawić przestrzeń około 20 i 30 cm – w przypadku miski WC i bidetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.