parawan nawannowy

Parawan nawannowy i jego rola w łazience

Parawan nawannowy to niepozorny element wyposażenia łazienki, który pełni bardzo pożyteczną funkcję – pozwala na połączenie zalet posiadania wanny i kabiny prysznicowej bez potrzeby osobnego montażu obu urządzeń. Montaż parawanu nawannowego nie jest wcale trudny – każdy z nas może go spokojnie wykonać samodzielnie.

Przygotowanie do montażu parawanu nawannowego

Aby z powodzeniem wykonać montaż parawanu nawannowego, warto skorzystać z dołączonych do kupionego przez nas modeli instrukcji. Parawany nieco się od siebie różnią, również w kwestii montażu, dlatego by uniknąć komplikacji, lepiej po prostu zastosować się podanych w instrukcji wskazówek.

parawan nawannowy
Montaż parawanu nawannowego nie jest wcale skomplikowany.

Poza tym warto wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi, takich jak: wkrętak, poziomica, kołki oraz wkręty mocujące (jeśli nie dołączono ich do parawanu nawannowego w zestawie), wiertarka z odpowiednio dobranym wiertłem, ołówek oraz flamaster. Teraz można zabrać się do pracy!

Montaż parawanu nawannowego krok po kroku

Najpierw musimy wyznaczyć dokładne miejsce montażu. Lokalizujemy profil mocujący, następnie za pomocą poziomicy ustawiamy pozycję parawanu – musi być wsparty o ścianę i krawędź wanny. Ma to ogromne znaczenie, gdyż jego dokładne i właściwe ustawienie ma wpływ na późniejszą szczelność parawanu. Po wybraniu miejsca montażu oznaczamy je przy pomocy flamastra na ścianie i odkładamy parawan w bezpieczne miejsce.

Kolejny krok to wypoziomowanie punktów mocowania, których zazwyczaj jest trzy. Zaznaczone punkty wywiercamy w taki sposób, by nie uszkodzić glazury, a następnie umieszczamy w nich kołki.

Następnie przykręcamy profil do ściany i wsuwamy w niego parawan nawannowy. Przykręcamy go delikatnie wkrętami mocującymi, aby móc wyregulować jego położenie. Najważniejsze, by szczelnie przylegał do rantu wanny, ale też by można było go złożyć. Optymalnie warto zostawić kilka milimetrów odstępu.

parawan nawannowy
Właściwie zamontowany parawan jest przede wszystkim szczelny.

Na koniec musimy dokładnie uszczelnić parawan przy pomocy silikonu. Aby silikon dokładnie wysechł, potrzebuje około doby. Po upływie tego czasu parawan nadaje się do użytkowania.

Montując parawan, pamiętajmy, że podlega on gwarancji tylko wtedy, gdy użytkujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Prawidłowo zamontowany parawan będzie szczelny, co znaczy że nie będzie przepuszczał wody podczas kąpieli, oraz nie będzie stawiał oporu przy składaniu i rozkładaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.