zarysowana wanna

Zarysowana umywalka lub wanna – jak temu zaradzić?

Codzienne użytkowanie łazienki naturalnie sprawia, że jej wyposażenie z czasem się zużywa. Jednym z częstych mankamentów jest zarysowanie wanny bądź umywalki. Takie zarysowania nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale też naruszają specjalną, ochronną powłokę. Dlatego też nigdy nie możemy ignorować pojawienia się takich rys, zwłaszcza dużych i głębokich. Jak można zapobiegać zarysowaniu ceramiki łazienkowej? I co zrobić, gdy do zarysowań już dojdzie?

Jak zapobiegać?

Aby sprzęt sanitarny służył nam jak najdłużej w nienaruszonym stanie, warto już po jego zakupie zadbać, by zbyt szybko nie doszło do jego uszkodzenia. Wyposażenie łazienki to jeden z największych wydatków, dlatego też o wiele lepiej odpowiednio je zabezpieczyć, żeby później nie narażać się na kolejne zbędne wydatki. Ponieważ obecnie większość ceramiki łazienkowej pokryta jest warstwą akrylową, musimy odpowiednio o nią zadbać. W sklepach bez trudu znajdziemy preparaty do ich pielęgnacji – wystarczy regularnie je stosować. zarysowana wannaPamiętajmy jednak, by wybierać wyłącznie środki bez dodatku substancji ściernych oraz nakładać je miękką stroną gąbki. Tarcie po powierzchni spowoduje zniszczenie warstwy akrylowej. Oczywiście, mimo naszych usilnych starań, mimo wszystko może dojść do zarysowania wanny czy umywalki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak leczyć?

Odnowienie wanny, na której są widoczne ślady zużycia, to rzecz, którą jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Jeśli chodzi jedynie o drobne rysy na powierzchni, niewielkie odpryski czy przebarwienia, możemy je usunąć za pomocą emalii zaprawkowej. Nakłada się ją zwykłym pędzelkiem w wybrane miejsca i pozostawia do całkowitego wyschnięcia i stwardnienia na około 24 godziny.zarysowana wanna Najlepiej tego typu środki wybrać z oferty producenta, od którego kupiliśmy wannę – wtedy mamy pewność, że preparat będzie najlepiej dopasowany do naszego sprzętu. Za zestaw środków do renowacji wanny zapłacimy w granicach 100 złotych.

Nieco bardziej kosztowna i skomplikowana będzie zmiana koloru wanny. Warto się jednak na nią zdecydować, gdy zmieniamy aranżację wnętrza łazienki i zależy nam na jak najmniejszych wydatkach. W takim wypadku wymiana całkiem dobrej i sprawnej wanny na nową tylko ze względu na kolor, byłoby raczej rozrzutne i w gruncie rzeczy zupełnie niepotrzebne. W sprzedaży dostępne są farby poliuretanowe idealnie nadające się do zmiany koloru wanny akrylowej. zarysowana wannaAby we właściwy i trwały sposób pomalować wannę, musimy najpierw przy pomocy papieru ściernego lub proszku szlifierskiego zetrzeć wannę, usunąć pył, osuszyć powierzchnię wanny i pokryć ją preparatem gruntującym. Następnie należy wannę odtłuścić, najlepiej przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Na koniec pokrywamy wannę farbą poliuretanową, uważając, by pod jej warstwą nie powstały pęcherzyki powietrza. Po około 5 – 7 dniach farba do końca wyschnie i się utrwali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.