łazienka bez barier

Łazienka bez barier – jak urządzić ją dla osoby starszej wiekiem?

Według pewnych badań przeprowadzonych w Polsce, co szósty wypadek zdarza się w domu, a jakieś 75% poszkodowanych to osoby starsze. To pokazuje, iż często mieszkania seniorów nie są przystosowane do ich potrzeb. Szczególnie niebezpiecznym miejscem jest dla nich łazienka, w której bywa ślisko, a to jest najczęstszą przyczyną upadków i urazów. Jak więc zaaranżować łazienkę dla osoby starszej, by mogła się po niej bezpiecznie i swobodnie poruszać?

Łazienka bez barier – o co warto zadbać w strefie prysznica?

Wbrew pozorom, aranżacja łazienki dla seniora wcale nie wymaga większych nakładów finansowych czy kupna trudno dostępnych akcesoriów. Kluczem jest zapewnienie stabilności dzięki prostym dodatkom, szczególnie w strefie natrysku. O co warto zadbać w pierwszej kolejności? Jeszcze na etapie remontu powinniśmy szczególnie przemyśleć dobór brodzika w prysznicu. Mając na uwadze trudności osób starszych w poruszaniu się, najlepszym rozwiązaniem będzie strefa prysznica bez brodzika.

łazienka bez barier

Wtedy wejście do prysznica nie będzie wiązało się z potrzebą unoszenia nóg, a co za tym idzie, eliminujemy ryzyko przewrócenia się. Poza tym warto zamontować różnego rodzaju uchwyty ścienne, na których senior będzie mógł się wesprzeć, zarówno udając się do prysznica, jak i będąc już w kąpieli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też montaż siedziska w kabinie prysznicowej, dzięki czemu senior będzie mógł umyć się na siedząco, powoli i dokładnie. To również pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka i będzie bardziej komfortowe dla osoby mającej trudności z poruszaniem się. Ale nie chodzi tylko o zabezpieczenia związane z poruszaniem się po łazience. Warto zadbać też o baterie termostatyczne, w prysznicu, jak i przy umywalce, aby uniknąć poparzenia się zbyt gorącą wodą w trakcie kąpieli czy porannej toalety.

Inne udogodnienia w łazience dla osób starszych

W zależności od potrzeb, można zadbać też o inne udogodnienia dla seniora w całej łazience. Na przykład przy umywalce i toalecie można zamontować uchwyty, na których starsza osoba będzie mogła się wspierać.

łazienka bez barier

Poza tym na podłodze warto rozmieścić antypoślizgowe maty, które pozwolą uniknąć poślizgnięcia się na mokrej posadzce. Dobrze też dostosować wysokość sprzętów czy chociażby włączników światła do wzrostu i możliwości osoby starszej. Wszystko to pozwoli seniorowi pozostać bardziej samodzielnym i bezpiecznie korzystać z łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.