Wanna akrylowa w Twojej łazience

Wanna to jeden z podstawowych sprzętów sanitarnych znajdujących się w naszych łazienkach. Jeszcze do niedawna nie mieliśmy zbytniego wyboru, jeśli chodzi o ich kształt czy materiał, z jakiego zostały wykonane – w sklepach dostępne były wyłącznie wanny żeliwne w kształcie prostokąta. Dzisiaj mamy tu ogromny wachlarz możliwości.

Wanny akrylowe coraz popularniejsze

wanna akrylowa
Wanna akrylowa.

Trzeba przyznać, że rynek zdecydowanie podbiły wanny akrylowe. Akryl to miękki materiał, można więc z niego stworzyć wanny o różnych, ciekawych kształtach, a także wymiarach. Dzięki tej różnorodności jesteśmy w stanie dobrać wannę do naszych osobistych możliwości i upodobań. Istnieje nawet specjalna linia urządzeń sanitarnych, w tym wanien wykonanych właśnie z akrylu, o pomniejszonych wymiarach dla małych łazienek. Poza tym akryl jest materiałem ciepłym w dotyku. Dlaczego ma to znaczenie? Otóż również w trakcie kąpieli woda nalana do wanny akrylowej będzie dłużej ciepła. W wypadku wanien żeliwnych ciepło bardzo szybko zostawało z wody niejako „wyciągnięte”, gdyż żeliwne wanny były zimne. Dużą zaletą wanien akrylowych jest też ich lekkość wynikająca z lekkości materiału, a tym samym duża wygoda w ich przenoszeniu i montażu.
Biorąc jeszcze pod uwagę kwestie estetyczne, obudowę w wannie akrylowej można pokryć rozmaitymi kolorami i motywami, dopasowanymi do wyposażenia i stylu naszej łazienki.

Tak pokrótce omówiliśmy zalety wanien akrylowych, warto się jednak skupić na nieco bardziej praktycznej stronie ich posiadania, a więc na ich pielęgnacji. Jak należy dbać o ich higienę?

Czystość wanny akrylowej

środki czystości do mycia wanny akrylowej.
Stosuj delikatne środki czystości do mycia wanny akrylowej.

Może na początku powiedzmy sobie, czego NIE robić. Zatem unikajmy stosowania materiałów ściernych, proszków do szorowania czy też mleczek do czyszczenia. Tego typu środki mogłyby zarysować delikatną powierzchnię wanny, co po pewnym czasie poskutkuje pojawieniem się zarysowań i wgłębień, w których będzie zbierać się brud, a także zmatowienia struktury. Podobnie może zadziałać czyszczenie wanny gąbką, szczególnie jej ostrzejszą stroną. Szukając więc odpowiednich narzędzi do pielęgnacji naszej wanny, zwróćmy uwagę na skład środków czyszczących, omijając te z zawartością alkoholu, amoniaku i acetonu.

Po każdej kąpieli warto przetrzeć wannę akrylową zwykłą szmatką nasączoną mydłem lub płynem do mycia naczyń, a następnie zmyć wodą. W zależności od tego czy mamy twardą wodę, możemy przetrzeć na koniec wannę suchą szmatką, gdyż zapobiegnie to osadzaniu się kamienia.

Jeżeli natomiast wolimy umyć naszą wannę raz na jakiś czas, warto zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące do akrylu. Są one łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Najczęściej mają formę żelu, którym należy polać wannę, a po parku minutach go spłukać. Taki żel usuwa brud i osad z mydła, a także pielęgnują powierzchnię akrylową. Tańszym odpowiednikiem jest natomiast roztwór ciepłej wody z octem czy sokiem z cytryny, a do usuwania większych plam można użyć pasty do zębów bez granulek. Pamiętajmy, by zawsze stosować delikatne ściereczki, unikać wysokich temperatur wody i szorowania powierzchni wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.