Szklana kabina prysznicowa

Rodzaje drzwi do kabin prysznicowych

W poprzedniej notce wyszczególniliśmy sobie, jakie istnieją rodzaje kabin prysznicowych ze względu na sposób ich montażu. Dziś chcielibyśmy skupić się na samych drzwiach do kabiny, ich rodzajach oraz materiałach, z jakich są wykonane. Wspomnimy też o kilku zaletach każdego z rozwiązań. Zatem do rzeczy. 😉

Drzwi do kabiny prysznicowej – rodzaje

drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne

Drzwiczki do kabiny prysznicowej będą się różnić w zależności od budowy samej kabiny. Najczęściej wybierane są drzwi przesuwne, gdyż są wygodne i nie zabierają w ogóle przestrzeni przy ich otwieraniu i zamykaniu. Montowane są na specjalnych rolkach, po których się przesuwają w prawo i lewo.

W większych łazienkach i przestronniejszych kabinach można zastosować drzwi otwierane. Są to tak zwane drzwi skrzydłowe, zamontowane na zawiasach. Mogą posiadać jedno skrzydło lub dwa. Dodatkowo wybierając zawiasy wyposażone w mechanizm unoszące, takie drzwi do kabiny będą otwierać się bardzo lekko i samoczynnie zamykać.

drzwi skrzydłowe
Drzwi skrzydłowe

Inny rodzaj to drzwi wahadłowe. Są podobne do skrzydłowych, niemniej dodatkowo mamy tutaj oś obrotu umiejscowioną na środku drzwi. Opłaca się je montować wyłącznie w dużych łazienkach, gdyż niezależnie od tego, czy są otwarte, czy zamknięte, zawsze zajmują sporo miejsca. Z tego też powodu zazwyczaj są jednoskrzydłowe.

Drzwi harmonijkowe, podobnie jak drzwi przesuwne, sprawdzają się na małej powierzchni. Są łatwe w montażu, nie potrzebujemy przy ich instalacji prowadnic nad krawędziami brodzika. Składają się zawsze na jedną stronę brodzika.

Materiały, z jakich wykonuje się drzwi kabin prysznicowych

W standardowych kabinach prysznicowych drzwi wykonane są z tworzywa sztucznego, najczęściej akrylu lub polistyrenu. To materiał niedrogi, ale trwały, odporny na wysokie temperatury czy działanie wody, a także prosty w utrzymywaniu jego czystości.

W droższych modelach wykorzystuje się szkło hartowane o grubości 3-8mm. Takie szkło jest odporne na zarysowania i stłuczenia, jest więc bezpieczne dla użytkowników łazienki. Drzwi do kabiny mogą być przeźroczyste, ale także lekko przydymione, kolorowe, ozdobione jakimś motywem lub fakturą, na przykład siatką, oszronionym szkłem, korą lub kratką. Chodzi o to, by zapewnić prywatność osobie korzystającej z kabiny prysznicowej.

Wybór należy do nas! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.