wanna akrylowa

Wady i zalety wanny akrylowej

Już od dawna ceramika sanitarna w przeważającej części produkowana jest z akrylu. Można powiedzieć, że na dobre wyparła ona ciężkie i zimne żeliwne bądź stalowe wanny. Akryl to materiał lekki, bardzo plastyczny i ciepły w dotyku. Ale jak wszystko posiada zarówno zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej wymienianym zaletom i wadom wanien akrylowych.

Zalety wanny akrylowej

Co do zalet, bez wątpienia jest ich sporo. Już na wstępie wymieniliśmy przynajmniej trzy z nich. Po pierwsze, wanny akrylowe są lekkie, w przeciwieństwie do żeliwnych, więc ich wniesienie na piętro do mieszkania i montaż nie nastręcza większych trudności. Poza tym akryl jest w dotyku ciepły, w przeciwieństwie do stali. To sprawia, że kąpiel w takiej wannie jest dużo przyjemniejsza. Gorąca woda nalana do wanny akrylowej jest o wiele dłużej przyjemnie ciepła. To na pewno ogromny atut wanien akrylowych. Akryl jest też gładki w dotyku, przez co o wiele łatwiej utrzymać wannę w czystości. Najczęściej wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką nasączoną jakimś środkiem czyszczącym, a następnie spłukać dokładnie wodą z prysznica. Dzięki temu, że powierzchnia wanny jest gładka, nie ma obawy, że brud dostanie się w jakieś zakamarki. Jeszcze jedną zaletą akrylu jako materiału, jest jego plastyczność. Dzięki temu wśród wanien powstało mnóstwo ich rodzajów ze względu na kształt. Kiedyś wanny były dostępne tylko w wersji prostokątnej, a dziś mamy wanny owalne, asymetryczne, kwadratowe.

wanna akrylowa
Akrylowa wanna asymetryczna wolnostojąca.

Takie urozmaicenie pozwala wyposażyć łazienkę w sposób nowoczesny, gdzie wanna pełni także funkcję ozdobną. Wanny akrylowe mogą też być różnych kolorów, nie tylko białe. Dostępne są wanny z obudową czarną, czerwoną, srebrną czy z ciekawymi motywami ozdobnymi, na przykład mozaiką z kamyków.

wanna akrylowa
Akrylowa wanna w kolorze czarnym.

Wady wanny akrylowej

Chociaż wanny akrylowe mają kilka wad, zalet wciąż jest więcej. Do najczęściej wymienianych wad zaliczamy podatność na zarysowania. Przez to do mycia wanny akrylowej trzeba używać delikatnych środków czyszczących oraz miękkich ściereczek. Nie wchodzą w grę jakieś szorstkie gąbki i silne detergenty, gdyż zniszczymy powłokę wanny. Jeszcze jedną wadą jest słaba termoizolacja. Wynika to z faktu, że wielu producentów sprzedaje wanny jedynie pokryte warstwą akrylu, a w całości wykonane z jakiegoś sztucznego materiału. Warto więc zwracać szczególną uwagę na ich grubość oraz czas gwarancji, by nie dać się oszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.