silikon

Jak dobrać silikon do łazienki?

Łazienka to miejsce bardzo podatne na powstawanie wilgoci oraz pleśni, dlatego przy jej wykończeniu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Miejscami wyjątkowo narażonymi na powstanie pleśni są fugi, czyli wypełnienia między płytkami na podłodze i ścianach. Najlepszą metodą zabezpieczenia jest użycie silikonu uszczelniającego. Ale jaki rodzaj silikonu wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Rodzaje silikonów uszczelniających do łazienek

Z uwagi na to, że w łazienkach panują trudne warunki, użyty przez nas silikon do uszczelnienia powinien posiadać pewne ważne właściwości. Przede wszystkim powinien to być silikon sanitarny przeznaczony do miejsc narażonych na dużą wilgotność. Dobrze, gdy dodatkowo jest wzbogacony w środek pleśnio- i grzybobójczy – dzięki temu ochrona będzie jeszcze lepsza i trwalsza. Silikony dzielą się też ze względu na to, jaki rodzaj powierzchni mają spajać. Istnieją silikony neutralne i octowe.

Silikony neutralne mogą być stosowane praktycznie do każdego materiału. Szczególnie sprawdza się właśnie w łazienkach, między innymi do uszczelniania wanien i brodzików akrylowych, a także kabin prysznicowych ze szkła bądź tworzywa sztucznego. Jego dużą zaletą jest to, że nie wydziela żadnych przykrych zapachów i nie powoduje korozji na metalowych częściach.

silikon
Silikon neutralny można zastosować do każdego rodzaju powierzchni. Tu przedstawiono uszczelnianie wanny ze ścianą.

Decydując się na silikon neutralny, warto dobrać tez jego odpowiedni kolor do uszczelnianej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem do uszczelniania elementów chromowanych, srebrnych bądź bezbarwnych będzie silikon przezroczysty. Z kolei przy uszczelnianiu sprzętów sanitarnych, takich jak wanna czy brodzik, najlepiej wybrać kolor silikonu taki sam, jak kolor sprzętu – najczęściej jest to kolor biały.

Silikony octowe o utwardzeniu kwaśnym charakteryzują się doskonałą przyczepnością do powierzchni ceramicznych oraz dużą trwałością kolorów. Z tego względu nie nadaje się on do uszczelniania sprzętów sanitarnych wykonanych z akrylu czy PCV.

silikon
Silikon octowy sprawdzi się do uszczelnienia ceramicznych elementów wyposażenia łazienki, na przykład umywalki lub muszli klozetowej.

Ze względu na kwaśny odczyn nie zaleca się go również do uszczelniania styków z elementami aluminiowymi czy miedzianymi. Z powodzeniem można go wykorzystać przy fugowaniu ceramicznej muszli klozetowej czy umywalki.

Gdy na fugach pojawi się pleśń

Niestety, zdarza się, że zauważymy na fugach w łazience ciemne wykwity – czyli pleśń. Jej usunięcie jest właściwie niemożliwe, dlatego najlepiej pozbyć się starej fugi i w jej miejsce nałożyć nową, świeżą warstwę odpowiedniego silikonu. Istotne jest przy tej wymianie dokładne usunięcie starej fugi i oczyszczenie szczeliny. Dzięki temu nowa warstwa silikonu dobrze uszczelni powierzchnię i będzie estetycznie wyglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.