oświetlenie łazienki

Wybór oświetlenia do łazienki

Wybór oświetlenia do łazienki, małej lub dużej, nie powinno być dziełem przypadku. W łazience istotne jest bowiem oświetlenie ogólne, ale też punktowe oświetlenie lustra oraz zimna barwa wybranych żarówek. Wszystko to ma wpływ na jej użytkowanie. Na co więc jeszcze zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do naszej łazienki?

Idealne oświetlenie do małej łazienki

W małych wnętrzach zdecydowanie łatwiej uzyskać odpowiednią jakość światła, wystarczy bowiem jedna lampa na środku sufitu. Dobrze wybrać lampę wykonaną z matowego szkła. Można również wykonać dodatkowe, punktowe oświetlenie przy lustrze. W takim wypadku najwygodniej jest, gdy oświetlenie ogólne oraz to przy lustrze są zamontowane na dwóch osobnych, niezależnych od siebie obwodach.

oświetlenie łazienki
Taki kinkiet sufitowy z punktowym oświetleniem świetnie sprawdzi się w małej łazience.

Umożliwia to włączanie ich osobno bądź razem, co sprzyja oszczędzaniu energii. W dużej łazience zamontowanie dwóch źródeł światła jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać odpowiednią jakość oświetlenia.

Barwa światła do łazienki

Wybór rodzaju oświetlenia – ogólny bądź punktowy – to nie wszystko. Istotne jest również odpowiednie dobranie temperatury barwowej źródeł światła. Do łazienek polecana jest chłodna temperatura barwowa, gdyż zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia. Jest to istotne na przykład przy wykonywaniu makijażu czy goleniu. Dobór światła będzie również zależeć od kolorystki łazienki. Do wnętrz nowoczesnych, w których dominuje biel idealne będzie światło chłodniejsze o barwie dziennej 5000-6500K albo chłodno-białej 4000-5000K. Natomiast w łazience stylizowanej z tradycyjną ciepłą kolorystyką bardziej sprawdzi się cieplejsze, bardziej miękkie i rozproszone oświetlenie 2700-3500K. Dobrym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie chłodniejszego światła 3500-4000K. Trzeba także pamiętać, że im chłodniejsza barwa światła, tym wyższe powinno być jego natężenie.

Jak dobrać oświetlenie lustra?

Kilkakrotnie wspomnieliśmy tu o dodatkowym oświetleniu lustra. Ono również nie może być przypadkowe. Jakie zasady pozwolą dobrać idealne oświetlenie przy lustrze? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że światło powinno równomiernie, bez cieni oświetlać twarz osoby, która stoi przed lustrem. Najkorzystniejsze rozwiązanie to montaż dwóch symetrycznych opraw po obu stronach lustra na wysokości oczu, a więc mniej więcej 160 cm od podłogi. Odległość między lampami powinna natomiast wynosić 75 cm.

oświetlenie łazienki
Dodatkowe oświetlenie lustra łazienkowego pozwala na uzyskanie wiarygodnego odbicia w lustrze. To ułatwia golenie czy wykonywanie makijażu.

W kwestii lamp do wyboru mamy kinkiety, świetlówki liniowe lub lampki wiszące. Światło powinno mieć chłodną temperaturę o barwie dziennej 5000-6500K i wysokim wskaźniku oddawania barw (najlepiej 80-90%). Tak oświetlone lustro wiarygodnie odda każdy detal twarzy i ułatwi wykonanie makijażu lub golenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.