miska toaletowa

Jak dobrać muszlę toaletową – poradnik

Wybór muszli toaletowej to jeden z ważniejszych zakupów związanych z wyposażeniem łazienki. Wbrew pozorom, taki zakup nie należy do najprostszych, gdyż w sklepie można znaleźć wiele modeli muszli, różniących się od siebie pod względem montażu, wyglądu i ceny. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Rodzaje odpływów muszli toaletowej

Podstawowa sprawa, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie muszli toaletowej, jest rodzaj odpływu. Wyróżniamy dwa rodzaje takich odpływów:

• Wyjście muszli w kierunku pionowym w dół – stosowany już coraz rzadziej;
• Wyjście muszli w kierunku poziomym w tył – popularny szczególnie przy miskach na stelażu.

Muszla stojąca czy wisząca?

Jeśli chodzi o sposób montażu, rozróżniamy muszlę wiszącą i stojącą. Muszla wisząca to muszla przykręcana bezpośrednio do ściany lub specjalnego stelaża, natomiast muszla stojąca jest oparta na podłodze, może być do niej przyklejona lub przykręcona.

muszla toaletowa
Muszla wisząca
muszla toaletowa
Muszla stojąca

Trzeba przyznać, że muszla wisząca, mimo znacznie trudniejszego montażu, ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki temu, że nie dotyka podłogi, dużo łatwiej dbać o jej czystość, jak i jej najbliższą okolicę. Poza tym miska wisząca świetnie sprawdzi się w małej łazience, gdyż podwieszana miska optycznie powiększa całe pomieszczenie.

Rodzaje spłuczek do WC

Kolejna kwestia to wybór spłuczki do muszli toaletowej. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje: nadtynkowe i podtynkowe, spośród których rozróżniamy jeszcze kilka rodzajów.

Nadtynkowe:

• Górnopłuki – to zbiornik z wodą zawieszony pod sufitem, powoli wychodzi z użycia;
• Dolnopłuki – to zbiornik z wodą zamontowany bezpośrednio nad miską. Dostępny w wersji narożnej i przyściennej;
• Kompakty WC – najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, to porcelanowy zbiornik z wodą skręcony razem z miską, tworząc całość.

Podtynkowe:

Zestawia się je z zawieszoną miską ustępową, a zbiornik spłukujący, zawieszony na stelażu, jest całkowicie ukryty w ścianie. Jedynym elementem widocznym jest przycisk do spłukiwania wody, który jest umieszczony na ścianie.

Posiadając podstawową wiedzę na temat dostępnych dziś w sklepach rodzajów misek toaletowych łatwiej nam będzie wybrać tę najlepszą, dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Pamiętajmy także, o odpowiednim dbaniu o naszą toaletę. Więcej na temat prawidłowego czyszczenia toalety można przeczytać w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.