Przytulna łazienka bez okien

Łazienka to pomieszczenie, w którym często nie ma okien. Z tego powodu może być to miejsce zaciemnione, a przez to mało przytulne, zwłaszcza jeśli jest nieduża. Jak temu zaradzić? Warto wybrać takie oświetlenie łazienkowe, które da nam namiastkę słonecznego blasku i sprawi, że łazienka będzie jasnym i miłym miejscem.

Miłe wnętrze

Zanim zabierzemy się za montaż oświetlenia, warto nieco podrasować wnętrze łazienki, by nie było ono surowe. Pomocne okażą się wszelkiego rodzaju zaokrąglenia, które ocieplą jej wizerunek. Warto wybrać na przykład okrągły blat pod umywalkę, owalną obudowę wanny lub taką o zaokrąglanych rogach czy też podwieszany sufit z łukowatym wykończeniem. Jeśli chodzi o oświetlenie, warto wybrać halogeny, a zamiast centralnego światła na środku łazienki – punktowe. Tutaj sprawdzą się wnęki i zabudowy z podświetlanymi niszami, które zapewnią dodatkowy blask w łazience.

Jakie kolory wybrać?

Teraz przyszedł czas na wybór kolorów. Nie od dziś wiadomo, że kolory jasne i ciepłe optycznie powiększają wnętrze łazienki, nadają jej dodatkowego blasku i odbijają światło, sprawiając że wygląda ono bardziej naturalnie, jakby promienie słoneczne wpadały przez okno do jej wnętrza. Jeśli nam na tym zależy, zrezygnujmy z ciemnych odcieni na rzecz koloru miodowego, piaskowego, beżowego z ciemniejszymi akcentami. łazienka bez oknaGra świateł z halogenów, lampek punktowych czy podświetlanych nisz sprawi, że wnętrze wyda nam się cieplejsze, a blask naturalny, który nie zmęczy oczu nawet po dłuższym czasie.

Gdzie umiejscowić źródła światła?

Światła w łazience bez okien, zwłaszcza małej, powinny skupiać się głównie przy umywalce, lustrze oraz wannie. łazienka bez oknaTo są podstawowe źródła światła, powinny więc być jasne i podobne do naturalnego światła słonecznego. Dodatkowe oświetlenie we wnękach czy niszach może być nieco mocniejsze, ale nie powinno być oślepiające. Ciekawą opcją w łazience z wanną jest umieszczenie jej naprzeciwko umywalki z dużym lustrem, co spowoduje odbijanie światła od tafli szkła, a tym samym dodatkowe źródło blasku. W ten sposób nie trzeba montować zbyt wielu lamp, kinkietów czy halogenów, by uzyskać jasną, przytulną łazienkę, pomimo braku okien.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.