lustra łazienkowe

Rodzaje luster łazienkowych

Nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie łazienki bez lustra. Lustro łazienkowe jest niezbędne przy różnych czynnościach higienicznych i w większości łazienek ma swoje stałe miejsce nad umywalką. Istnieje kilka rodzajów luster łazienkowych. Jakie? I co wziąć pod uwagę przy zakupie lustra do łazienki?

Rodzaje luster do łazienki

Zasadniczo lustra możemy podzielić na dwa rodzaje – tradycyjne i dekoracyjne. Lustra tradycyjne mają różne kształty, najczęściej prostokątne, ale są też owalne lub kwadratowe. Mogą posiadać prostą ramę lub nie mieć jej wcale. Czasami posiadają dodatkowo małą półeczkę na niezbędne przybory kosmetyczne. Coraz częściej można spotkać też wiszące szafki w łazienkowe z wbudowanym lustrem. Tego typu lustra łazienkowe są uniwersalne, niedrogie i pasujące do każdego wnętrza. Niemniej coraz więcej osób decyduje się na lustra ozdobne, czyli dekoracyjne. Jako dodatek do łazienki może świetnie podkreślić jej styl.

lustro
Stylizowane lustro łazienkowe.

Lustra dekoracyjne są wzbogacone o rozmaite elementy ozdobne, między innymi piękne, stylizowane ramy, ale też motywy czy wzory na samej tafli zwierciadła. Do ich zdobienia wykorzystuje się także kolorowe szkiełka lub metodę grawerowania. Mogą mieć różne, czasem niestandardowe kształty oraz rozmiary.

Czym się kierować przy wyborze lustra do łazienki?

Lustro łazienkowe, zwłaszcza ozdobne, powinno być dopasowane do stylu całej łazienki. Nie bez znaczenia jest też jej wielkość. Dlaczego? Otóż za pomocą lustra można sprytnie powiększyć optycznie łazienkę. W tym celu lustro powinno znajdować się na jednej ścianie bocznej, odbijając całe wnętrze łazienki, sprawiając wrażenie, że jest ona większa.

lustro
Nowoczesne lustro do łazienki.

Lustro nie może być też za małe, gdyż wtedy korzystanie z niego byłoby bardzo niewygodne. To samo dotyczy miejsca i wysokości jego zawieszenia. Należy dopasować to do użytkowników łazienki i wybrać łatwo dostępne miejsce. Jak już mówiliśmy na wstępie, lustra najczęściej wiesza się nad umywalkami. Niezwykle istotne jest też oświetlenie wokół lustra. Powinno być ono jak najbardziej zbliżone do dziennego światła, aby na przykład wykonany makijaż nie prezentował się inaczej w łazience, a inaczej na dworze. W sprzedaży dostępne są lustra z wbudowanym oświetleniem w postaci kilku kinkietów lub panelem z halogenami. Ale można też kupić osobno lampki i zawiesić wokół lustra. Tak czy siak, oświetlenie powinno być punktowe, nie centralne, szczególnie w małych łazienkach, gdyż to również optycznie je powiększa.

lustro
Duże lustro łazienkowe z ozdobną ramą i oświetleniem w postaci dwóch kinkietów.

Tak więc wybór lustra łazienkowego nie powinien być kwestią przypadku. Ma nam ono służyć i pomagać przy porannej czy wieczornej toalecie, zatem kupując je, przemyślmy dobrze, jakie lustro będzie najbardziej pasować do naszej łazienki oraz gdzie najlepiej je umieścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.