umywalka

Oświetlenie lustra sekretem dobrego makijażu

Prawidłowe oświetlenie łazienki ma swoje znaczenie zwłaszcza przy lustrze. To tam najbardziej potrzebujemy dokładnego oświetlenia, które pokaże naszą twarz nie tworząc żadnych cieni. Ma to duży wpływ szczególnie dla kobiet, gdy chcą wykonać perfekcyjny makijaż, ale też i dla mężczyzn, gdy golenie lub strzyżenie zarostu twarzy musi być wykonane dokładnie i bezpiecznie. Aranżując łazienkę możemy wybrać rodzaj oświetlenia lustra. Może to być oddzielne oświetlenie punktowe, a także oświetlenie zintegrowane z lustrem.

Lustro z podświetleniem iCon
Lustro z podświetleniem iCon

Symetrycznie i w chłodnej barwie

Dla odpowiedniej widoczności naszej twarzy w lustrze obojętne jest, czy światło dochodzi spoza lustra, czy z jego krawędzi. Najważniejsze jest, by było symetrycznie i równomiernie ustawione. Każdy punkt świetlny powinien oddawać taką samą intensywność i barwę światła. Lustro można oświetlić po bokach, ale także można dołączyć oświetlenie górne. Wysokość, na jakiej powinno się ustawić boczne oprawy to wysokość oczu. Oczywiście domownicy mogą być różnego wzrostu, więc najbardziej optymalnie jest umieścić oprawy około 160 cm od podłogi. Oprócz odległości ważna jest też barwa oświetlenia. By dobrze widzieć szczegóły twarzy podczas makijażu lub golenia, najlepszą barwą będzie chłodna. Określa się ją w granicach barwy dziennej 5000 – 6500 K. W przeciwieństwie do górnego światła łazienkowego, które powinno być bardziej ciepłe, bo wtedy pozwala się naprawdę odprężyć. Bardzo praktyczne jest podłączenie oświetlenia lustra do innego obwodu niż oświetlenie górne w łazience. Pozwala to na oszczędność, jeśli korzystamy jedynie z tej części łazienki.

Kinkiet ścienny
Kinkiet ścienny

Kinkiety, lampy, listwy …  

Jeśli posiadamy już lustro, które zintegrowanego oświetlenia nie posiada, wtedy musimy zaopatrzyć się w odpowiednie punkty świetlne. Na rynku mamy ogromny wybór, który możemy zawsze dostosować do wystroju łazienki. Kolor i faktura opraw zawsze może być idealnie dobrana do konkretnego stylu. Możemy wybrać spośród kinkietów, które są specjalnie dedykowane oświetleniu lustra. Zwykle wtedy oferowane są jako zestaw dwóch kinkietów. Mogą mieć klosz, który całkowicie lub tylko częściowo zasłania żarówkę. Duży wybór mamy także wśród listew oświetleniowych, które zawierają w sobie zwykle około trzech punktów świetlnych. Coraz częściej wybierane są listwy LED, które gwarantują bardzo dobrą jakość światła. Świetnie prezentują się właśnie takie LED-owe listwy, których długość odpowiada wysokości lustra.

… czy lustra z oświetleniem 

Lustro z podświetleniem LED
Lustro z podświetleniem LED

Jeśli jednak nie mamy jeszcze lustra a także jego oświetlenia, warto zastanowić się nad kupnem lustra z oświetleniem w jednym. Na rynku można bowiem znaleźć piękne lustra, które same w sobie zapewniają świetną widoczność twarzy, a oświetlenie jest już idealnie dobrane. Lustra takie można znaleźć w różnych kształtach oraz natężeniach oświetlenia. Niewątpliwą zaletą nowoczesnych luster z oświetleniem jest równomierność oraz właściwe ustawienie światła. Dobrze zaprojektowane lustro nie będzie nas nim oślepiało i mamy szansę na naprawdę perfekcyjny makijaż. Lustra takie najczęściej pojawiają się z podświetleniem LED, ale można znaleźć także z oprawami halogenowymi. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu także design. Lampy z takim oświetleniem idealnie pasują do nowoczesnych łazienek, gdzie dominuje elegancki , a także miejski styl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.