Jak oświetlić lustro?

Zaczynając i kończąc dzień dobrze jest się uśmiechnąć do siebie, bo to poprawia nastrój. Najlepiej jeśli uśmiech odwzajemni dobrze dobrane do naszej łazienki i idealnie oświetlone lustro. Poranne golenie, makijaż oraz inne czynności będą znacznie przyjemniejsze w dobrze zaplanowanym kąciku z ładnie doświetlonym lustrem.

W pełnym blasku – oświetlenie lustra

Niestety w niewielu domach i mieszkaniach łazienki mają dostęp do okien, a co za tym idzie do światła dziennego. Dlatego właśnie dobrze skomponowane z wnętrzem sztuczne oświetlenie w łazience nabiera szczególnego znaczenia. Ponieważ centralnym miejscem w łazience jest lustro, powinno być ono doskonale oświetlone. Jak oświetlić lustro, a czego unikać? Kilka wskazówek poniżej.

Oświetlenie lustra może być rozproszone na przykład szkłem oprawy w kolorze mleka. Dzięki takiemu zabiegowi nie będzie oślepiać osoby korzystającej z lustra, ale jednocześnie pozostanie wystarczająco mocne. Z uwagi na funkcję, takie oświetlenie obszaru roboczego lustra będzie najkorzystniejsze. Źródło światła powinno znajdować się pomiędzy taflą lustra, a osobą stojąca przed nią. Dobrze w tej funkcji sprawdzają się boczne kinkiety. Oświetlenie halogenowe również pozwoli doświetlić lustro, jeśli zainstalujemy kilka lampek nad lustrem i kilka po bokach lustra. Możemy też skorzystać z lustra posiadającego gotowe oświetlenie wbudowane w ramę.

Blaski i cienie czyli czego unikać oświetlając lustro?

lustro z oświetleniem
lustro z oświetleniem

Ważne, aby żadne z zainstalowanych w łazience źródeł światła nie odbijało się bezpośrednio w lustrze. Oświetlenie bezpośrednie lustra, takie jak: halogeny i kinkiety, nie może tworzyć cienia na twarzy osobę korzystającej z lustra. Planując oświetlenie unikajmy więc jak ognia montażu punktów świetlnych na ścianie na wprost lustra. Unikajmy też montażu zwykłych punktów świetlnych.

Wybierając oświetlenie do łazienki należy pamiętać o stosowaniu rozwiązań do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oznaczonych symbolem IP44 zgodnych z normą PN – 91/E-05009/701. Oświetlenie lustra światłem o mocy niższej niż 60 W może okazać się niewystarczające do wykonania dobrego makijażu. Nie należy oszczędzać na oświetleniu lustra, wszak odpowiada ono za nastrój w łazience i dodaje wnętrzu blasku. Meblując łazienkę należy zwrócić uwagę na kształt lustra  i stylizację całego pomieszczenia. Na rynku pojawiły się nowatorskie rozwiązania, np. w postaci luster wiszących z dodatkową półką i oświetleniem pasujące do wielu aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.