łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora

Wypadki z udziałem osób w podeszłym wieku najczęściej mają miejsce w domu. Upadki, poślizgnięcia czy uderzenia są wynikiem niedostosowania architektury mieszkania do potrzeb starszych ludzi. Szczególnie niebezpieczna może być dla nich źle wyposażona łazienka. Jak więc przygotować jej wnętrze dla seniora?

Łazienka idealna dla osoby starszej

Trzeba pamiętać o tym, że osoby starsze często mają problemy z poruszaniem się. Nawet jeśli teraz bliska nam starsza osoba jest w miarę sprawna, wyposażenie łazienki powinno być nieco bardziej przyszłościowe. Dlatego zawczasu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, które pozwolą jej swobodnie, a jednocześnie bezpiecznie korzystać z łazienki. O czym warto pomyśleć?

• Dodatkowe uchwyty

łazienka dla seniora
Stabilne uchwyty pomogą starszej osobie pewniej poruszać się po łazience.

Aby ułatwić starszej osobie poruszanie się po łazience, warto wyposażyć ją w dodatkowe, stabilne uchwyty. Ułatwią one wstawanie, siadanie i utrzymanie równowagi. Niemniej ich montaż nie powinien być przypadkowy. Muszą znaleźć się w najbardziej niebezpiecznych miejscach, gdzie poruszanie może sprawiać szczególny problem, przede wszystkim koło umywalki, przy wannie bądź prysznicu, a także w pobliżu sedesu. Trzeba zadbać o to, by uchwyty były dobrze i solidnie zamontowane i zniosły nawet duże obciążenie.

• Zamiana wanny na prysznic

łazienka dla seniora
Przestronny prysznic z siedziskiem zapewni seniorowi bezpieczną kąpiel.

Najczęstszą przyczyną upadków w łazience jest wchodzenie i wychodzenie z wanny. Posadzka wokół niej jest wtedy mokra i śliska, co dla starszych osób może być bardzo niebezpieczne. I chociaż siedzenie w wannie podczas kąpieli może wydawać się wygodniejsze, dla seniora największą trudnością może być dostanie się do niej, a potem wyjście. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, zamieńmy wannę na przestronny prysznic z dodatkowymi uchwytami i siedziskiem. Poza tym lepiej wybrać kabinę bez brodzika, gdyż to również dodatkowo utrudnia wejście do niej – lepsza będzie taka z odpływem w podłodze.

• Bateria bezdotykowa

łazienka dla seniora
Bateria bezdotykowa jest prostsza w obsłudze i przez to bardzo funkcjonalna w łazience dla seniora.

Dla starszej osoby dużym udogodnieniem będzie również bezdotykowa bateria w umywalce. Wystarczy podstawić dłonie pod kran, by strumień wody samoistnie się uruchomił i później wyłączył, co jest bardzo komfortowe.

• Maty antypoślizgowe

łazienka dla seniora
Maty antypoślizgowe minimalizują ryzyko upadku w łazience.

Są one bardzo ważne. Jak już wspomnieliśmy, posadzka w łazience często jest mokra i przez to śliska, zatem maty antypoślizgowe zapewnią seniorowi bezpieczeństwo podczas chodzenia i zmniejszą ryzyko przewrócenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.