oszczędzanie wody

Jak skutecznie oszczędzać wodę w domu?

Wielu z nas na co dzień szuka sposobów na oszczędzanie pieniędzy, korzystając z takich rzeczy, jak woda i prąd w sposób bardziej świadomy. To szczególnie istotne nie tylko ze względu na zaoszczędzone pieniądze, ale także ze względu na środowisko. Oszczędzanie wody nie jest wcale trudne, wymaga jednak wcześniejszego planowania. Jak więc z powodzeniem oszczędzać wodę w łazience?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak efektywnie oszczędzać wodę, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto to robić. Odpowiednia motywacja pomoże nam bowiem wytrwać w postanowieniu, by oszczędzać wodę w swoim gospodarstwie domowym. Głównym powodem, dla którego warto zacząć oszczędzać jest fakt, iż statystyki nie zostawiają wątpliwości co do tego, że na naszej planecie kurczą się zapasy wody zdatnej do picia. Niektóre miejsca na świecie już dzisiaj borykają się z problemem niedostatecznej ilości wody pitnej. Czy grozi nam to samo? Jeżeli będziemy mieć lekki stosunek do użytkowania wody, z pewnością prędzej czy później nas też dotknie ten problem.

oszczędzanie wody

Trzeba pamiętać, że źródło wody pitnej nie są przecież niewyczerpane. I chociaż starania jednej osoby mogą znaczyć niewiele, to gdyby wszyscy ludzie starali się oszczędzać wodę, zapewne widmo jej niedoborów w ogóle by nas nie martwiło.

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

Wbrew pozorom, oszczędzanie wody w swoim domu wcale nie musi znacząco reorganizować nam życia. Tu bardziej chodzi o oszczędzanie wody, którą tracimy podczas różnych czynności, a którą można by oszczędzić, wprowadzając drobne zmiany. Najwięcej wody zużywamy oczywiście w łazience, podczas kąpieli, mycia rąk czy zębów lub też spłukiwania toalety. Jak możemy oszczędzać wodę podczas tych czynności? Warto zacząć od sprawdzenia swoich sprzętów sanitarnych. Zadbajmy o uszczelnienie spłuczki w toalecie, a także baterii przy umywalce, w kabinie prysznicowej czy w wannie.

oszczędzanie wody

Woda kapiąca z kranu to jeden z najczęstszych powodów utraty sporej sporej ilości wody w kategorii roku i wzrostu opłat za wodę. Szacuje się, że może to być nawet 30 m3 w skali roku! Oprócz uszczelek, możemy zamontować w naszych bateriach łazienkowych perlatory. To niedrogie urządzenie podnosi ciśnienie strumienia wody, dzięki czemu zużywamy jej mniej, bez utraty dużego strumienia. Świetnym sposobem na oszczędza nie wody są także baterie termostatyczne. Pozwalają one ustawić i utrzymać żądaną temperaturę wody bez jej wcześniejszego puszczania. Dzięki jednouchwytowej baterii termostatycznej, która miesza wodę ciepłą z zimną, zaoszczędzimy nawet do 30% wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.