ogrzewanie podłogowe

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego – jak to zrobić?

Ogrzewanie podłogowe to częsta forma grzania wykorzystywana w łazience. Ma ono wiele zalet, chroni łazienkę przed rozwojem wilgoci i pleśni, a ponadto pozwala oszczędzać energię. Jednak czasami podczas użytkowania może pojawić się problem zapowietrzenia. W jaki sposób prawidłowo odpowietrzyć instalację ogrzewania podłogowego?

Zapowietrzenie ogrzewania podłogowego – jak rozpoznać?

Zapowietrzenie ogrzewania nie jest dziwnym zjawiskiem i absolutnie nie świadczy o nieprawidłowym działaniu instalacji. Dotyczy to nie tylko podłogówek, ale także kaloryferów. W nowszych instalacjach proces odpowietrzania nie jest skomplikowany. Po czym rozpoznać, że ogrzewanie podłogowe uległo zapowietrzeniu? Przede wszystkim zauważymy obniżony komfort termiczny – a więc podłogówka nie grzeje tak intensywnie jak wcześniej i potrzebuje więcej czasu, żeby się „rozkręcić”.

ogrzewanie podłogowe

Jeżeli nasze ogrzewanie podłogowe jest oparte na pompie ciepła, podczas użytkowania możemy słyszeć bulgotanie, syczenie czy szumy. Nie muszą one świadczyć o wadliwości instalacji, ale po prostu zapowietrzeniu. Jak zatem powinno przebiegać odpowietrzenie ogrzewania podłogowego?

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego krok po kroku

Musimy pamiętać, iż odpowietrzenie instalacji powinno nastąpić już przy pierwszym jej włączeniu i od razu, gdy zauważymy symptomy zapowietrzenia. W zależności od wielkości łazienki i instalacji ogrzewania podłogowego odpowietrzanie może trwać dłużej, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Podczas odpowietrzania musimy wziąć pod uwagę, czy rozdzielacz znajduje się na tej samej kondygnacji czy powyżej lub poniżej. Jeżeli poziom jest ten sam, nasze działanie sprowadza się do odkręcenia zaworu pętli i włączenia ogrzewania na najwyższy bieg. Następnie przy każdej pętli tę czynność należy powtórzyć.

ogrzewanie podłogowe

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego należy powtarzać regularnie. Może to być raz na kilka lat, lub nawet kilkanaście razy w ciągu jednego sezonu grzewczego – wszystko zależy od rodzaju montażu instalacji oraz doświadczenia ekipy montującej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.