jak optycznie powiększyć łazienkę

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Mała, nieustawna łazienka to zmora wielu z nas. Urządzenie takiej łazienki to nie lada wyzwanie, a zrobienie tego w sposób funkcjonalny i ergonomiczny – jeszcze większe. Niejeden zastanawia się, w jaki sposób z małej łazienki stworzyć przytulne miejsce, w którym można wygodnie i z przyjemnością zadbać o higienę – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na to, jak optycznie powiększyć małą łazienkę!

Mała łazienka – czy można ją wizualnie powiększyć?

Wbrew pozorom, mała łazienka wcale nie musi być wrogiem. W gruncie rzeczy ma ona wiele zalet. Z pewnością na małych powierzchniach o wiele łatwiej i szybciej dbać o porządek i czystość. Jej urządzenie nie wymaga też wielkich nakładów pieniężnych, choćby dlatego, że potrzebujemy mniej materiałów. A przy odrobinie pomysłowości możemy z powodzeniem optycznie powiększyć małe wnętrze. Jak?

Postaw na jasne kolory

Na efekt optycznego powiększenia wnętrza składa się wiele elementów, które warto zaplanować już na etapie remontu. Dzięki temu mamy pewność, że uzyskamy pożądany efekt. Po pierwsze, wybierzmy odpowiednie kolory do naszej łazienki. Nie chodzi tylko o ściany i podłogi, choć one zdecydowanie grają pierwsze skrzypce. Musimy jednak wybrać kolor przewodni, który będzie się przewijać zarówno w wykończeniu łazienki, jak i w umeblowaniu i dodatkach.

jak optycznie powiększyć łazienkę

Na rynku dostępne są piękne płytki łazienkowe w jasnych odcieniach – warto postawić na jasne, pastelowe kolory, które sprawią, że przestrzeń wyda się bardziej przestronna. Dodatkowo efekt ten wzmocni połysk, dlatego lepszym wyborem są płytki błyszczące, aniżeli matowe. Mile widziane są klasyczna biel, ale też pastelowe odcienie niebieskiego, zieleni, różu czy beżu – tu mamy sporą dowolność. Jeżeli lubimy oryginalne rozwiązania, na podłogę możemy wybrać płytki z fantazyjnym wzorem w nieco ciemniejszym odcieniu, dla kontrastu. Pamiętajmy jednak, by wzór był drobny, a płytki nieduże – dzięki temu wnętrze nie wyda się ciasne.

Wybierz duże lustra

Nie od dziś wiadomo, że lustra odbijające przestrzeń mogą optycznie powiększać wnętrze. Dlatego warto je wykorzystać w małej łazience, tym bardziej, że trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Duża tafla lustra mieszcząca się na jednej ze ścian może dać wrażenie, jakby łazienka była dwa razy większa!

jak optycznie powiększyć łazienkę

To jeden z najlepszych i najpopularniejszych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza łazienki.

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Na wizualne wrażenie w łazience wpływ ma także rodzaj oświetlenia. Zbyt mało światła sprawi, że łazienka wyda się ponura i mniejsza niż jest w rzeczywistości. Z kolei zbyt dużo światła skoncentrowanego w jednym punkcie odrze ją z przytulności i sprawi, że wyda się mała i nieatrakcyjna. Jak więc operować światłem w małej łazience?

jak optycznie powiększyć łazienkę

Najlepiej gdy za pomocą niewielkich źródeł światła wydzielimy konkretne strefy – strefę umywalki, strefę WC oraz strefę wanny lub kabiny prysznicowej. W ten sposób zyskamy poczucie, że w łazience jest więcej miejsca, a co ważniejsze, że jest ono zagospodarowane w uporządkowany i funkcjonalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.