drzwi do łazienki

Idealne drzwi do łazienki – jakie wybrać?

Łazienka to pomieszczenie, które trudno wyobrazić sobie bez drzwi. Korzystanie z łazienki byłoby bez nich właściwie niemożliwe, szczególnie, gdy w domu jest kilku domowników. Zatem drzwi łazienkowe pełnią ważną funkcję zapewniającą intymność, ale nie tylko. Źle dobrane drzwi mogą spowodować, że zaburzona zostanie cyrkulacja powietrza, przez co w łazience może wystąpić wilgoć i grzyb. Jakie drzwi łazienkowe będą więc idealne?

Drzwi do łazienki – co mówią przepisy?

Wybór drzwi łazienkowych to nie do końca nasza osobista decyzja. Podlega ona pewnym przepisom prawa budowlanego, które należy wziąć pod uwagę. Oto niektóre z nich:

• drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz;
• dopuszczalna szerokość to nie mniej niż 0,8 m, a wysokość 2 m w świetle ościeżnicy;
• drzwi muszą mieć otwory wentylacyjne, na przykład w postaci kratki u dołu, kilku okrągłych otworów lub wycięcia u dołu drzwi.

drzwi do łazienkiJeżeli w łazience są okna, można wybrać standardowe drzwi łazienkowe z jednym skrzydłem. Jeśli okna w łazience nie ma, lepszym wyborem mogą być drzwi z przeszkleniem lub całe ze szkła. Na rynku można znaleźć sporo różnych modeli takich drzwi, z większymi lub mniejszymi otworami, ze szkłem matowym lub mlecznym.

Czym się kierować przy doborze drzwi łazienkowych?

Funkcjonalność i zgodność z przepisami w wyborze drzwi do łazienki to jedno. Warto jednak wziąć pod uwagę wygląd drzwi i ich dopasowanie do aranżacji łazienki. Dzięki temu nie będą one niejako „odstawać” od reszty wyposażenia, lecz stworzą spójną całość. Poza tym w małej łazience źle dobrane drzwi mogłyby optycznie zmniejszyć pomieszczenie, co nie byłoby korzystne. Popularnym rozwiązaniem są drzwi drewniane, w kolorze naturalnego drewna.

drzwi do łazienki

Doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek, zwłaszcza do płytek drewnopodobnych często stosowanych w łazienkach. Innym, równie częstym wyborem są białe drzwi łazienkowe.

drzwi do łazienki

Kolor biały jest uniwersalny i najczęściej spotykamy go w łazienkach, nie tylko w kolorze ścian, ale też urządzeń sanitarnych lub mebli. Białe drzwi będą świetnym uzupełnieniem tej aranżacji. Są eleganckie, nadają wnętrzu lekkości i pasują też do małych łazienek. Nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem są także łazienkowe drzwi wykonane w całości ze specjalnego, hartowanego szkła.

drzwi do łazienki

Szkło nie jest przezroczyste, dzięki czemu zapewnia intymność osobom korzystającym z łazienki. Hartowane szkło jest też wyjątkowo odporne na uszkodzenia czy stłuczenia, nie trzeba się więc obawiać o jego wytrzymałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.