perlator

Perlator do baterii łazienkowej – dlaczego warto?

Oszczędzanie wody w codziennym życiu to ważny sposób ochrony środowiska, ale też skuteczna metoda na obniżenie kosztów życia. Istnieje wiele różnych sposobów na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym, a jednym z nich jest montaż perlatora w bateriach łazienkowych. Czym jest perlator i jak działa? W jaki sposób pomaga oszczędzać wodę?

Perlator – jak działa?

Perlator to rodzaj specjalnego zakończenia do kranu zakładanego na wylewkę. Zbudowany jest z sitka o maleńkich otworach. Ich celem jest napowietrzenie wypływającej z wylewki wody i w ten sposób nadanie małemu strumieniu większej objętości.

perlator

W efekcie wydaje nam się, że z kranu wypływa znacznie więcej wody niż w rzeczywistości, co pozwala znacznie zmniejszyć jej zużycie. Najtańsze perlatory dostępne na rynku pozwalają zmniejszyć zużycie wody o jakieś 15%, a modele droższe – nawet do 60%. Istnieją również perlatory z regulacją przepływu, które nie tylko napowietrzają strumień wody, dodając mu objętości, ale też kontrolują iloś, ć wody, która wypływa z kranu.

Jaki model perlatora wybrać do łazienki?

Wyróżniamy perlatory wannowe, prysznicowe oraz do baterii kuchennych i łazienkowych. Każdy z tych modeli nieco się od siebie różni, również ceną. Jeżeli zależy nam na faktycznym obniżeniu rachunków za wodę, lepiej zdecydować się na model droższy, ale o lepszych osiągach. Perlator z wyższej półki posłuży nam przez długie lata, ponadto będziemy mieć możliwość jego demontażu i wyczyszczenia z kamienia i osadów. W przypadku tanich modeli nie jest to możliwe, przez co wymagają one znacznie częstszych wymian.

Wybierając perlator do baterii łazienkowej, kluczowe jest dobranie odpowiedniego gwintu. Na rynku znajdziemy modele z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Gwint zewnętrzny to taki, który umożliwia zamontowanie perlatora do wnętrza baterii. Gwint wewnętrzny pozwala zamontować go na wylewkę od strony zewnętrznej. Kolejna kwestia to zastosowanie perlatora. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre perlatory wyposażone w regulację przepływu pozwalają realnie zmniejszyć strumień wody, inne go nie posiadają. Inne funkcje posiada perlator do baterii łazienkowej, a inne do wannowej. Dobierając go, musimy więc zwrócić szczególną uwagę na jego przeznaczenie, aby spełnił swoją funkcję. Na koniec musimy zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonany interesujący nas model perlatora. W sprzedaży dostępne są perlatory silikonowe, metalowe oraz plastikowe.

perlator

Wybór materiału ma duży wpływ na codzienne użytkowanie oraz łatwość w czyszczeniu perlatora. Najlepsze w tym względzie są modele silikonowe, ze względu na dużą odporność na wpływ wody oraz wysoką elastyczność.

Rodzaje perlatorów – napowietrzające czy tworzące strumień igiełkowy?

Na koniec, przy wyborze perlatora, musimy zdecydować, jaką funkcję będzie spełniał. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje – perlatory napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy. Czym się od siebie różnią? Napowietrzające mają za zadanie wytwarzać podciśnienie w strumieniu wody i w ten sposób optycznie zwiększać jego objętość. Perlatory tworzące strumień igiełkowy pozwalają na uzyskanie bardzo precyzyjnego strumienia, a także na zmianę jego kierunku bez rozchlapywania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.