Baterie bezdotykowe, czyli jak namówić dziecko do mycia rąk

To, co osobom dorosłym wydaje się oczywiste, dzieciom często jawi się jako niepotrzebna uciążliwość codziennego dnia. Tak jest na przykład z myciem rąk, które wciąż pozostaje najlepszym działaniem profilaktycznym, kiedy w grę wchodzi opanowania albo zahamowanie rozprzestrzeniania się infekcji. Dzieci nie zwracają uwagi na fakt, że dotykanie rękami klamek w przedszkolu, korzystanie ze wspólnych zabawek i powrót do domu środkami komunikacji miejskiej naraża na kontakt z ogromem wirusów, które trzeba natychmiast po wejściu do domu zmyć pod strumieniem bieżącej ciepłej wody z dodatkiem mydła. Łatwiej będzie nam namówić maluchy do wizyty w łazience, kiedy wyposażymy ją w dodatkowe akcesoria dziecięce, sprawiające, że mycie rąk stanie się zabawą, a nie przykrym, egzekwowanym przez rozdrażnioną mamę, obowiązkiem. Jest wtedy nadzieja, że dziecko samo będzie rwało się do mycia rąk, kiedy tylko przekroczy próg domu.

Bezdotykowo i kolorowo

Jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy jeden z łazienkowych kranów przeznaczyć wyłącznie dla dziecka. Kupmy wtedy model z baterią bezdotykową, np. z linii Oras Vega, która nie wymaga od dziecka manipulacji kurkami czy dźwignią. Wystarczy ustawić ręce pod ramieniem baterii, a woda poleje się sama. Jeśli dodatkowo kupimy model z ogranicznikiem strumienia wody oraz funkcją ustawiania jej temperatury na bezpiecznym dla dziecka poziomie, unikniemy zarówno zachlapania łazienki oracz ubrania, jak i oparzeń czy kontaktu dziecięcych rączek ze zbyt zimną wodą. Teraz pora na wycieranie rąk: kolorowy ręcznik z ulubionym bohaterem kreskówki, zawieszony na śmiesznym wieszaku, powinien być wystarczającą motywacją. Wieszaki powinny być zamontowane stosunkowo nisko, a ręczniki – szybkoschnące – to doskonałe rozwiązanie dla maluchów, które mimo wszystko częściej rzucają ręcznik na podłogę, niż zawieszają na najbardziej nawet fantazyjnym wieszaku.

Aby maluch nie poczuł się zmuszony do korzystania z pomocy dorosłych, warto nabyć podwyższającą podkładkę antypoślizgową, która umożliwi mu samodzielne wykonywanie czynności higienicznych. Podkładka taka ma zastosowanie także poza łazienką, jako stopień pomagający dosięgnąć zabawki czy książki z wyższych półek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.