zamiana wanny na prysznic

Wymiana wanny na prysznic krok po kroku

Każdy z nas co jakiś czas decyduje się na generalny remont łazienki. W jego trakcie warto wymienić wysłużone już sprzęty na nowe, bardziej nowoczesne i oszczędne. Wiele osób decyduje się na przykład na wymianę wanny na kabinę prysznicową. Z czym to się wiąże?

Wymiana wanny na prysznic – jak się przygotować?

Zanim zdecydujmy się na wymianę wanny na kabinę prysznicową, musimy się do tego przygotować. Jedną z podstawowych rzeczy jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas model kabiny nie będzie zbyt wysoki. Dotyczy to szczególnie natrysków z wysokimi brodzikami, które mogą mieć nawet 36 cm wysokości. Trzeba też pamiętać, że niektóre modele kabin prysznicowych, na przykład walk-in, zajmują w łazience prawie tyle samo miejsca, co tradycyjna wanna. Jeśli więc zależy nam na zyskaniu dodatkowej powierzchni, lepiej wybrać kabinę prysznicową innego rodzaju.

zamiana wanny na prysznic
Wymiana wanny na prysznic wymaga wprowadzenia zmian w instalacji kanalizacyjnej.

Decydując się na gotowy zestaw, najlepiej kupić brodzik i kabinę z identycznej serii. Dzięki temu unikniemy niedopasowania pod względem stylu i rozmiaru, co z kolei daje nam gwarancję łatwego montażu i szczelności konstrukcji. Tym bardziej warto o tym pamiętać, gdyż niektórzy producenci do jednej kabiny oferują kilka rodzajów brodzików, które różnią się od siebie wzorami i kolorami. Warto więc przemyśleć ten wybór.

Zmiany w instalacji kanalizacyjnej

Przy zamianie wanny na prysznic niestety nie obejdzie się bez zmian w instalacji kanalizacyjnej. Montaż rur z tworzywa sztucznego, które doprowadzają wodę do baterii prysznicowej nie powinien nastręczać problemów, ponieważ mają one małą średnicę, około 15 mm. Problem może pojawić się przy wykonywaniu odpływu zużytej wody z brodzika. Jak go wykonać? Otóż będziemy potrzebować przewodu kanalizacyjnego o średnicy 50 mm, ułożonego ze spadkiem około 2,5%. Trzeba jednocześnie przeznaczyć miejsce na syfon odpływowy – jakieś 85 mm pod brodzikiem.

zamiana wanny na prysznic
Płaski brodzik do kabiny prysznicowej.

W wypadku płaskiego brodzika należy rozkuć pod nim podłogę i wykonać gniazdo pod syfon. Do takich brodzików zaleca się zestawy odpływowe z syfonem czyszczonym od góry o średnicy 90 mm. Dzięki temu nie będzie dochodzić do przelewania wody przez krawędzie brodzika. Jak widać, pewne prace, które trzeba wykonać, wymagają profesjonalnej wiedzy. Jeżeli jej nie posiadamy, lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.