parawan

Parawany nawannowe – czym są i jaką pełnią funkcję?

Wanna i prysznic to dwa podstawowe elementy wyposażenia łazienki. Każdy z nich pełni nieco inne funkcje, nie da się jednak ukryć, że oba sprzęty są bardzo przydatne. Niestety, posiadanie małej łazienki sprawia, że często musimy wybierać między montażem kabiny prysznicowej, a wanny. Jak to pogodzić, by nie tracić zalet jednego z nich? Z pomocą przychodzi parawan nawannowy.

Czym jest parawan nawannowy?

Parawan nawannowy to proste urządzenie przeznaczone do zamontowania na rancie wanny. Jego zadaniem jest chronić łazienkę przed zachlapaniem podczas brania kąpieli na stojąco. Dzięki temu wanna może jednocześnie spełniać funkcję kabiny prysznicowej. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy już wybierać między wanną, a prysznicem, a ponadto sprawdzi się ono także w małej łazience, gdzie montaż obu sprzętów byłby niemożliwy.

parawan
Parawan harmonijkowy

Dobranie odpowiedniej wanny asymetrycznej pozwala dobrze zagospodarować dostępnym miejscem oraz połączyć funkcje wanny i prysznica. Istnieje kilka rodzajów parawanów nawannowych, różnią się sposobem montażu i działania, wielkością, jak i materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Rodzaje parawanów nawannowych

Parawany nawannowe mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub wysokiej jakości, nieprzezroczystej plexy. Najczęściej jednak wybieramy te z hartowanego szkła, gdyż są bardziej odporne na uszkodzenia, łatwiej dbać o ich czystość i są bardziej eleganckie. Parawan nawannowy może posiadać 1, 2 lub 3 części, a od ilości skrzydeł zależy szczelność takiej przesłony. Wyróżniamy parawany wahadłowe, harmonijkowe, suwane, inaczej nazywane też teleskopowymi.

parawan
Parawan wahadłowy

Jeśli chodzi o rozmiar parawanów, standardowymi wymiarami są 70 – 180 cm szerokości i 140 – 200 cm wysokości. Będą więc pasować zarówno do mniejszych, jak i większych wanien. W przypadku wymiarów niestandardowych, należy złożyć specjalne zamówienie z podanymi parametrami. Wybierając parawan nawannowy, zwróćmy uwagę na jakość dołączonych do niego uszczelek i zawiasów, bowiem od nich zależy jego sprawność. Dobrze, by były wykonane z materiałów odpornych na kontakt z wodą. Dobrze dobrany parawan nawannowy jest też atrakcyjny wizualnie i nadaje łazience stylowego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.