Łazienka na poddaszu

W wielu domach, a nawet mieszkaniach istnieją pokoje na poddaszu. Przeważnie są to sypialnie lub pokoje dziecięce. Niejeden jednak decyduje się stworzyć tam łazienkę. Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu, aby była oryginalna, a jednocześnie funkcjonalna i bezpieczna?

Projekt przede wszystkim…

Ponieważ poddasze to dość trudny kawałek domu do zagospodarowania, do stworzenia na nim wygodnej łazienki potrzebujemy przede wszystkim dobrego, szczegółowego projektu, a także właściwego rozmieszczenia mebli łazienkowych i sprzętów sanitarnych. Wszystko to wymaga wcześniejszego przygotowania.

Co zatem powinien zawierać taki projekt łazienki na poddaszu?

łazienka na poddaszuNa pewno musi on uwzględniać skosy ścian i sufitu występujące na poddaszu. Dobrze jest znać dokładne wymiary i wysokości w takim pomieszczeniu, by na tej podstawie zakupić sprzęt i meble. Gdybyśmy na to nie zwrócili należytej uwagi, mogłoby się okazać, że nasza wizja łazienki na poddaszu jest nie do spełnienia. Dlaczego? Z prostej przyczyny: zakupione meble czy na przykład drzwi do kabiny prysznicowej mogłyby okazać się za wysokie dla miejsca, w którym planowaliśmy je zamontować czy ustawić. W sprzedaży są już specjalne sprzęty sanitarne oraz meble łazienkowe dopasowane do poddaszy, gdzie ich wysokość oraz kształt nieco różni się od standardów. Korzystajmy zatem z tych udogodnień, a oszczędzimy sobie na pewno sporo pomyłek, a co za tym idzie, pieniędzy.

Ogromnie ważny w łazience jest też montaż okien. Okna dachowe różnią się od okien standardowych. Aby były one zamontowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ich górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 220 cm, natomiast dolna krawędź od 110 do 140 cm. Dzięki temu będziemy mogli również swobodnie umieścić standardowy grzejnik pod oknem, co na pewno jest ważne w łazience, szczególnie zimą.

Warto też przemyśleć kwestię ustawienia wanny. Musi ona stać w takim miejscu, aby osoba korzystająca z niej nie obawiała się, że uderzy głową w sufit. Dlatego unikamy stawiania jej pod skosem ściany, szczególnie jeśli jest niska. Jeżeli nie ma jednak innego wyjścia, warto ustawić ją w pewnej odległości, co pozwoli nam też uzyskać na obudowie półkę na kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.