Montaż wanny.

Jak zamontować wannę? Instrukcja krok po kroku.

W trakcie remontów niezbędnym obiektem na wyposażeniu łazienki, który należy zamontować od razu, jest kabina prysznicowa bądź wanna. Dziś zajmiemy się tym, jak krok po kroku zamontować wannę.

Montaż wanny – krok po kroku

Narzędzia, jakich potrzebujemy:

1. Wiertarka udarowa (do stworzenia otworów w ścianie na uchwyty);
2. Wkrętarka (może ją zastąpić zwykły wkrętak);
3. Zestaw wierteł;
4. Piłka ręczna brzeszczotowa (do przycięcia osłony wanny jeśli zachodzi taka potrzeba);
5. Nóż techniczny do przycięcia szablonu rurek odpływowych;
6. Ołówek;
7. Poziomica.

Pierwszy w kolejce następuje montaż nóżek do wanny. Z reguły mają one dwa rozstawy, lepiej więc montować stopki w dalszych od siebie otworach, jeśli tylko pozwala na to szerokość wanny, gdyż sprawi to, że będzie stabilniejsza.

Po montażu nóżek, należy zamontować to do, czego nie będziemy mieli potem dostępu, czyli hydraulikę. Najpierw montujemy odpływ, do niego przyłączamy odpływ bezpieczeństwa. Producenci najczęściej dostarczają za długie rurki, wtedy przyda nam się nóż techniczny, by skrócić je do odpowiedniej wielkości. Następnie montujemy kolanko, które jest obowiązkową pozycją, gdyż chroni łazienkę przed zapachami wprost z kanalizacji. Bardzo ważne : Należy pamiętać o uszczelkach na każdym złączu, jakie skręcamy. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy liczyć się z poprawkami i zalaniem sąsiada.

Po założeniu osprzętu ustawiamy wannę w miejscu docelowym, bierzemy poziomicę i regulujemy wysokością nóżek poziom wanny. Należy zrobić to przy dłuższej i krótszej krawędzi, zalecane jest również ustawienie poziomicy w wielu miejscach, przez co będziemy pewni jej poziomu, to bardzo ważne dla właściwego spływania wody z wanny. Kształt wanny jest tak dopasowany, aby woda swobodnie spływała.

Potem musimy przykręcić wannę do ściany. Bierzemy specjalnie dołączone uchwyty i odrysowujemy ołówkiem na ścianie miejsca na otwory. Następnie wiercimy otwory i przy pomocy kołków rozporowych mocujemy zaczepy. Wanna powinna być stabilnie przymocowana.

Został nam jeszcze zabieg ukrycia kanalizacji. Jeżeli chcemy zrobić to przy pomocy dołączonej osłony, nie przycinajmy jej od razu. Przygotujmy sobie szablon z kartonu, który będzie nam służył za wzór. Wtedy możemy być pewni, że nie wytniemy zbyt dużo materiału. Możemy też pokusić się o zabudowę wanny w postaci płyt gipsowo-kartonowych, lecz musimy wtedy pamiętać , że każda płyta będzie przemakać przy takich ilościach wody, więc zaleca się użycie płytek na wierzchu. Musimy też zostawić wtedy dostęp do części kanalizacyjnej.

W ten sposób krok po kroku nasza wanna zostanie stabilnie i bezpiecznie zamontowana i gotowa do korzystania z niej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.