wodno powietrzny

Jak dbać o wannę z hydromasażem?

W każdej nowoczesnej łazience nie może zabraknąć wanny z hydromasażem. Kiedyś był to produkt luksusowy, dziś właściwie każdy może sobie na niego pozwolić. Wanna z hydromasażem ma wiele zalet, ale wymaga też specjalnego traktowania i dbania. Jak więc odpowiednio zadbać o czystość takiej wanny, by służyła nam wiele lat?

Dbanie o wannę z hydromasażem

Czyszczenie wanny z hydromasażem nie polega jedynie na jej ogólnym oczyszczeniu z brudu i kurzu zbierającego się na jej powierzchni w czasie codziennego użytkowania. Jest ona wyposażona w dysze oraz przewody systemów wodnego i powietrznego, które również trzeba czyścić. Nie jest to takie proste, jeżeli jednak nie będziemy o to dbać, hydromasaż może się popsuć.

Dezynfekcja systemu wodnego i powietrznego

Do dezynfekcji przewodów wanny możemy używać wyłącznie specjalnie do tego stworzonych preparatów w formie płynów lub tabletek. Wybór wśród tych środków jest szeroki, dlatego jeśli nie wiemy, na jaki się zdecydować, najlepiej wybrać ten, który poleca producent naszej wanny z hydromasażem. Istotne jest to, by nie używać żadnych preparatów o działaniu żrącym, gdyż mogą one trwale uszkodzić wannę.

wanna z hydromasażem
Do dezynfekcji wanny z hydromasażem używamy wyłącznie przeznaczonych do tego środków chemicznych.

Najlepiej dezynfekcję przeprowadzić według sprawdzonego schematu:

  • Napełnić wannę ciepłą wodą na około 5 cm powyżej poziomu dysz.
  • Dodać środek dezynfekujący w ilości podanej na opakowaniu.
  • Włączyć hydromasaż na około 15 minut.
  • Wyłączyć systemy i spuścić wodę.
  • Ponownie napełnić wannę czystą wodą i włączamy system na około 5 minut w celu przeczyszczenia przewodów systemu wodnego i powietrznego.
  • Spuścić wodę.

Zaleca się, by tego typu dezynfekcję wykonać minimum raz na dwa miesiące.

Dezynfekcja dysz do hydromasażu

Dysze do hydromasażu są podatne na osadzanie się kamienia, dlatego, by do tego nie dopuścić, musimy je regularnie osuszać i czyścić. Jeżeli jednak kamień już się pojawi, można usunąć go za pomocą dostępnych w sklepach preparatów do usuwania kamienia lub bardziej domowymi sposobami, na przykład octem. Ponadto przyda nam się twarda szczoteczka do zębów, która pozwoli dokładnie oczyścić nawet trudno dostępne miejsca.

Czyszczenie powierzchni wanny

Regularnie czyszcząc powierzchnię naszej wanny, powinniśmy używać detergenty o działaniu nieściernym, by nie zniszczyć powłoki, która pokrywa wannę. Obecnie materiałem, z którego wykonuje się wanny jest przede wszystkim akryl – dość delikatny materiał wymagający też delikatnej pielęgnacji. Najlepiej więc czyścić go wilgotną ściereczką nasączoną środkiem chemicznym.

czyszczenie wanny
Regularne czyszczenie wanny pozwala usunąć bakterie, zapobiega też rozwojowi groźnych grzybów i kamienia.

Regularne czyszczenie wanny z hydromasażem zapobiega pojawieniu się kamienia, rozwojowi grzybów i groźnych bakterii, a także przykremu zapachowi. Sprawia też, że wanna zawsze wygląda ładnie i estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.