W głównej roli: blat pod umywalkę

Umeblowanie łazienki, choć z pozoru jest zadaniem prostym, to jednak warto przemyśleć różne rozwiązania. Nietrudno jest bowiem stworzyć łazienkę z projektu z hipermarketu budowlanego, gdzie znajdziemy wyposażenie łazienkowe świetnie dobrane do koloru płytek i ceramiki. Jednak, czy nie lepiej byłoby pomyśleć, że nikt nie ma identycznej łazienki, jak nasza? Taką możliwość daje na przykład inny niż wszystkich blat pod umywalkę. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowej szafki podumywalkowej, taki właśnie blat daje nam możliwość stworzenia w łazience elementu, który zagra główną rolę tego pomieszczenia.

blat z płytek ceramicznych - mozaika
blat z płytek ceramicznych – mozaika

Materiał nie do zdarcia

Oczywiście blat nie może wyglądać, jak gdyby się urwał z choinki. Powinien pasować do wnętrza, kształtem i kolorem, jednak też wyróżniać się charakterem. Również jego otoczenie jest ważne, czyli odpowiednia umywalka, baterie i lustro, czy nawet szafki pod czy nad blatem. Wśród dostępnych materiałów na blat, wybierajmy te, które doskonale spiszą się w klimacie łazienkowym, czyli przy dużych wahaniach temperatur oraz dużej wilgotności. Nie można też zapominać, że blat będzie najbardziej narażony na obecność wody. Najlepszym materiałem pod tym względem są płytki ceramiczne. Są idealnie odporne na wilgoć i temperatury. Można je również traktować silnymi detergentami. Płytki te mogą być tymi samymi, które ułożymy na ścianie czy podłodze. Również idealnym materiałem jest granit. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, odporny, twardy, lecz również ciężki, a jego kształt musi być z góry ustalony. Bardzo efektowne są blaty zrobione z drewna, z widocznymi sękami, najlepiej z drewna egzotycznego. Jednak te nie są już takie wytrzymałe. Powinno się wybierać blaty z drzew takich jak buk, jesion, czy dąb lub też mahoń, ipe, iroko czy merbau. Takie blaty powinny być odpowiednio wykańczane, lakierowane i impregnowane. Bardzo efektownie wyglądają blaty szklane. Jednak z racji tego, że rzadko się je spotyka, robione są tylko na zamówienie. Powstają one poprzez połączenie kilku warstw szkła. Ostatnia warstwa to szkło hartowane, które jest odporne na temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Można pozostawić je w naturalnym kolorze lub wybrać sobie, jaki tylko chcemy.

blat drewniany
blat drewniany

 

Blaty na milion sposobów 

Każdy z blatów ma możliwość zamontowania różnego typu umywalek oraz baterii. Popularne są umywalki, które stawiamy na blacie, wyglądające niczym wielki gładki kamień, lub te wpuszczone w blat, idealnie zlewające się z nim. Możemy zrobić, co tylko chcemy, a ograniczeni jesteśmy tylko finansami i wyobraźnią. W dużych łazienkach świetnie prezentują się blaty z podwójnymi umywalkami, a także przedłużone poza nie, gdzie pełnią funkcję półek lub ukrywają górną część pralek lub szafek. Również kształt możemy wybrać dowolny, półokrągły, prostokątny, czy blat narożny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.