Syfon do umywalki – ważne informacje

Wyposażając łazienkę, musimy zwrócić uwagę również na te drobne, niewidoczne gołym okiem elementy, które jednak mają wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z takich niezbędnych części wyposażenia jest syfon do umywalki. Co warto o nich wiedzieć? I jak wybrać niezawodny syfon do umywalki w swojej łazience?

Syfony umywalkowe – ich funkcje i rodzaje

Czym w ogóle jest syfon i jaką pełni funkcję w łazience? Otóż jest to rodzaj zamknięcia wodnego, podstawowy element kanalizacyjny o dość prostej konstrukcji i niezwykle ważnych funkcjach. Przede wszystkim zatrzymuje przykre zapachy wydostające się z rur odpływowych, a także zabezpiecza je przed zapchaniem i zanieczyszczeniem.

syfon
Syfon umywalkowy to niepozorny, lecz bardzo ważny element wyposażenia łazienki.

Syfony różnią się od siebie głównie kształtem i wielkością – dzięki temu są też dopasowane do różnych modeli umywalek dostępnych dziś w sprzedaży. Zatem wybór syfonu powinniśmy uzależnić od tego, jaką umywalkę mamy zamiar zamontować w łazience. Najlepiej w ogóle kupić obie te rzeczy razem, mamy wtedy pewność, że dobierzemy odpowiedni model syfonu. Na rynku możemy znaleźć następujące rodzaje syfonów:

• butelkowe;
• rurowe (w kształcie litery „U”);
• niestandardowe.

Rodzaje syfonów i ich zastosowanie

Jeśli chodzi o syfony butelkowe, składają się one z małego zbiornika wypełnionego wodą umiejscowiony w dolnej części urządzenia. Są wąskie, podłużne, ustawiane pionowo – dzięki temu świetnie sprawdzą się w małej łazience. Dolny element jest odkręcany, dzięki czemu możemy swobodnie oczyścić go z brudu oraz udrożnić inne elementy kanalizacyjne.

syfon
Syfon butelkowy.

Syfony rurowe mają konstrukcję poziomą i półkolisty kształt – cechują się większą przepustowością, a ich konstrukcja uniemożliwia zapchanie przewodów. Dzięki temu nie wymagają częstych konserwacji.

syfon
Syfon rurowy.

Modele niestandardowe to takie, których linia dopasowana jest do konkretnej umywalki czy też indywidualnych potrzeb Klientów. Są tak wyprofilowane, by pozostawić pewną ilość wolnego miejsca pod ceramiką. Takie syfony sprawdzą się w łazienkach projektowanych dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, gdyż zapewniają swobodne podjechanie nim do umywalki oraz dostęp do baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.