bidet

Funkcje i rodzaje bidetów łazienkowych

W łazienkach, oprócz podstawowych urządzeń sanitarnych, takich jak umywalka, kompakt WC, kabina prysznicowa czy wanna, można czasami spotkać bidet. Coraz więcej osób decyduje się na jego montaż. Dlaczego? Do czego służy bidet i jakie są jego rodzaje?

Bidet, a higiena osobista

Bidet to niepozorne urządzenie sanitarne, które wyglądem do złudzenia przypomina z jednej strony muszę klozetową, a z drugiej umywalkę zamontowaną wyjątkowo nisko. Jednak jego funkcja zbliżona jest do funkcji umywalki, gdyż chodzi o dbanie o higienę okolic intymnych, krótko mówiąc, podmywanie się. Bidet powstał szczególnie z myślą o kobietach i ich potrzebach, chociaż korzystają z nich także mężczyźni. Jest poręczny też dla osób w starszym wieku, które mimo trudności z poruszaniem, mogą korzystać z niego samodzielnie, co daje im pewną miarę prywatności w trakcie czynności higienicznych oraz poczucie niezależności od drugich. Jeśli chodzi o jego montaż, oczywiście potrzebuje on dostępu do instalacji wody, podobnie jak umywalka.

Rodzaje bidetów

Podobnie jak we wszystkich urządzeniach sanitarnych, również wśród bidetów wyróżniamy ich kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą bidety stojące lub wiszące.

Bidety stojące są montowane na podłodze, przez to muszą być nieco wyższe niż bidety wiszące, aby można było z nich komfortowo korzystać. Z kolei bidety wiszące są montowane na ścianie, najczęściej około 30 centymetrów nad podłogą i to zdecydowanie chętniej wybierany model ze względu na łatwość montażu i większą wygodę korzystania.

bidet
Okrągły bidet stojący

Bidety mogą się też od siebie różnić wymiarami, kształtem, a nawet w kwestii ich wyglądu i ozdobienia. Klasyczne bidety mają zwykle około 40 centymetrów szerokości i 50-65 centymetrów długości. Poza tym najczęściej bidety mają kształt koła, rzadziej prostokąta lub kwadratu. Kwadratowe bidety pasują w zestawie na przykład z kwadratową umywalką wpuszczaną w blat i kwadratowymi meblami łazienkowymi – wszystko w białym kolorze.

bidet
Kwadratowy bidet wiszący

Taka łazienka jest bardzo nowoczesna, minimalistyczna i elegancka. Jeśli już mówimy o aranżacji, to powierzchnię bidetu można w jakiś sposób ozdobić, najlepiej jednak prezentują się w prostej, białej wersji. Dzięki temu pasują do reszty ceramiki łazienkowej, która najczęściej również jest biała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.