Rodzaje kompaktów WC

Remontując i aranżując swoją łazienkę, musimy wybrać nie tylko kolorystykę pomieszczenia, ale i sprzęty sanitarne. Jednym z najbardziej podstawowych sprzętów, jakie muszą znaleźć się w toalecie jest oczywiście sedes. Jakie są rodzaje sedesów i co brać pod uwagę, wybierając go do swojej łazienki?

Kompakty WC i ich rodzaje

Sedesy można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

– sedes kompaktowy;
– sedes podwieszany;
– muszla ustępowa stojąca z dolnopłukiem lub górnopłukiem.

Każdy z nich ma inne zalety, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, warto wcześniej pokrótce się z nimi zapoznać.

SEDES KOMPAKTOWY

kompakt wcTo najbardziej rozpowszechniony rodzaj WC, składa się z ceramicznej muszli i klasycznym,również ceramicznym zbiornikiem z wodą montowany nad muszlą. Do największych zalet sedesów kompaktowych należy oczywiście ich duża dostępność w stosunkowo niskich cenach, a także trwałość i szeroki wybór różnych modeli.

SEDES PODWIESZANY

podwieszanyTo zestaw składający się z miski podwieszanej, przycisku do spłukiwania wody, deski, maty wygłuszającej i wsporników dystansowych oraz stelaża do zabudowy, do którego to wszystko ma być przymocowane. W zależności od rodzaju zabudowy – lekkiej czy ciężkiej – dobieramy zestaw, który zabudujemy albo pod płytą kartonowo-gipsową, albo pod cegłami. Ten rodzaj kompaktu WC jest najbardziej estetyczny, najłatwiej też dbać o jego czystość i higienę, gdyż właściwie wszystkie elementy znajdują się na wierzchu i są łatwo dostępne. Ponadto ten rodzaj toalety sprawdzi się w małych łazienkach, gdyż nie zajmuje wiele miejsca.

MUSZLA USTĘPOWA STOJĄCA Z DOLNOPŁUKIEM LUB GÓRNOPŁUKIEM

wcTen model zawiera osobno muszlę ustępową ceramiczną stojącą i plastikowy zbiornik na wodę montowany na górze (górnopłuk) lub na dole, nad samym sedesem (dolnopłuk). Największą zaletą tego rozwiązania jest niska cena, a także możliwość zamontowania zbiornika nieco dalej od muszli, co z kolei umożliwia montaż muszli tuż przy ścianie.

Jaką podejmiesz decyzję?

Zanim kupimy kompakt WC do swojej łazienki,warto przeanalizować, który z wymienionych modeli będzie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy w obsłudze dla nas i naszej rodziny. Wiadomo, że inaczej trzeba wyposażyć łazienkę, z której korzystają dzieci, a inaczej taką, z której korzystają osoby niepełnosprawne czy w podeszłym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.