miska wc

Miska WC stojąca lub wisząca – co wybrać?

Coraz częściej, aranżując łazienkę, bardziej skupiamy się na aspektach wizualnych i estetycznych. Tymczasem łazienka przede wszystkim powinna być funkcjonalna. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, jaki należy wybrać jest miska WC. W sprzedaży możemy znaleźć modele stojące oraz wiszące. Na który z nich się zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Miska WC stojąca – klasyka połączona z funkcjonalnością

Stojące miski WC to najpopularniejszy rodzaj tego urządzenia sanitarnego, który można spotkać w naszych domach. Główną zaletą stojących misek WC jest łatwość ich montażu i ewentualnego demontażu, jeżeli coś się zepsuje lub będzie wymagało naprawy czy wymiany. W przeciwieństwie do miski wiszącej, model stojący nie potrzebuje montażu stelaża podtynkowego, co wiąże się z kuciem płytek i jest zdecydowanie bardziej skomplikowane.

miska wc

Obecnie na rynku można spotkać zarówno tradycyjne miski stojące, jak i bardziej nowoczesne, o owalnym lub kwadratowym kształcie. Dzięki temu możemy wybrać model, który będzie pasować zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej łazienki.

Miska WC wisząca – minimalizm i wygoda

Coraz częściej jednak decydujemy się na wykonanie podwieszanego wyposażenia łazienki. Dotyczy to nie tylko urządzeń sanitarnych, ale nawet mebli. To rozwiązanie doskonale pasuje do łazienek minimalistycznym, o niedużym metrażu. Wiszące meble czy miska WC nie zabierają cennego miejsca na podłodze, tym samym optycznie powiększają przestrzeń. Poza tym wisząca miska WC jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, zwykle nowoczesne modele mają proste kształty, bez zbędnych zagłębień, w których mógłby zbierać się kurz i brud.

miska wc

Niemniej na montaż wiszącej miski WC trzeba zdecydować się na początku remontu łazienki, gdyż do jej zamontowania niezbędny jest stelaż podtynkowy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, iż cała instalacja jest dobrze ukryta w ścianie, nie burząc wrażeń estetycznych. Z drugiej strony, w przypadku awarii toalety, jesteśmy zmuszeni dostać się do stelaża, a to często wiąże się z kuciem płytek, o czym już wspomnieliśmy wcześniej.

Co wziąć pod uwagę, podejmując decyzję?

Rozważając, czy wybrać miskę WC wiszącą czy stojącą, warto wziąć pod uwagę metraż łazienki, warunki techniczne – czyli to, czy istnieje możliwość zamontowania stelaża podtynkowego, a także aranżację łazienki. Dla wielu z nas jednak głównym elementem decydującym jest cena tych produktów. Chociaż podwieszane urządzenia sanitarne do łazienek są już coraz bardziej dostępne, nadal ich cena często kilkakrotnie przewyższa modele tradycyjne, czyli stojące. Musimy więc zastanowić się, jaka cena za miskę WC jest dla nas dostępna i pod tym kątem również szukać konkretnego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.